Proč je důležité čistit myčku?

Myčka

Myčka nám ušetří až 60 % nákladů na energie. Avšak i myčka potřebuje čas od času naši péči a je třeba ji umýt. Pokud to nebudeme dělat, může se stát, že se začne linout zápach z myčky a nádobí už čistotou zářit nebude. A jak odstranit zápach z myčky nebo předejít vodními kameni v myčce?

Čistění filtru

Tato jednoduchá činnost vám zabere pár minut a ušetří spoustu komplikací. Ve filtru totiž často zůstávají zbytky jídla, tuk, které prostě během mytí nahromadí. Díky zanesenému filtru se pak stává, že voda správně neodtéká, zůstává na dně a nakonec se ještě začne kazit. Zkažená voda je pak příčinou toho nepříjemného zápachu z myčky. Když budete filtr pravidelně jednou za týden čistit, tak tomuto problému předejdete. Filtr vyčistíte tak, že ho vyndáte z myčky a důkladně opláchnete. Kdyby bylo potřeba, vezměte si na pomoc kartáček.  Po vyčistění dejte filtr zpátky do myčky. Nikdy však nepouštějte myčku bez filtru.

I zbytek spotřebiče je důležitý

Kromě filtru se musí čas od času vyčistit i zbytek myčky. Jednou za měsíc vyndejte všechny koše, poličky a umyjte je vodou a běžným mycím prostředkem. Omýt nezapomeňte ani odstřikovací ramena. I ty mohou být ucpané nebo zanesené zbytky jídel. Ramena odmontujte dle návodu a až poté umyjte. Skvělým pomocníkem vám bude, klasická houbičky na nádobí, s tou si krásně vystačí. Na závěr věnujte pozornost i všem záhybům v myčce a těsnící gumě u dvířek. Tam se totiž usazuje nejvíce nečistot.

Vodní kámen v myčce

Nepřítelem myčky nejsou jen nečistoty a usazené zbytky jídla, ale i vápenaté usazeniny vody. Vodní kámen se usazuje ve filtru, na odstřikovacích ramenech, potrubí i tryskách. Jednou za měsíc je proto dobré použít speciální čistič do myčky. Pořídíte ho v každé drogérii. Takový čistič se obvykle vloží do myčky na příslušné místo a nechá se projít základní mycím cyklem.  Dezinfekci myčky můžete také provést bez chemie a to buď s octem, nebo jedlou sodou. Obojí nasypete či nalijete do nádržky pro mycí prostředek a ještě trochu přidáte dovnitř myčky a spustíte mycí program. Výsledkem bude krásně čistá myčka bez usazenin a bakterií.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

K pohodovému bydlení nepotřebujete luxus. Stačí být jen spokojený. Třeba s málem. Zajímavosti z této oblasti vám ráda představím.