Ceny bydlení rostou

Ceny nemovitostí rostou. Má smysl s hypotékou počkat?

Realitní trh a zejména hypoteční banky již pár let prožívají boom. Zájem o koupi nemovitosti je stále ohromný a klesá velmi pomalu. Hlavním důvodem byly a jsou nízké úrokové sazby pohybující se lehce nad 2 %. Negativním důsledkem velkého zájmu je však nárůst cen nemovitostí. Ceny začínají být neúnosné a v souvislosti se zpřísněním podmínek lze očekávat pokles objemu poskytnutých hypotéky.

Ceny bytů vzrostly až o 15 procent

Nízké úrokové sazby způsobily zvýšený zájem o koupi nemovitostí. Každá akce vždy vyvolá reakci a v tomto případě vysoká poptávka vyhnala ceny nemovitostí na částky, které jsou pro mnoho zájemců neúnosné. Finanční odborníci souhlasí s tím, že současné ceny nemovitosti jsou nadhodnocené zejména, co se větších měst týče. Růst cen nemovitostí v České republice je dokonce rychlejší než v ostatních zemích Evropské unie.

Podle bank není růst cen nemovitostí i objemu poskytnutých hypoték dlouhodobě udržitelný. V blízké budoucnosti proto můžeme očekávat jak mírný nárůst úrokových sazeb, tak i pokles cen nemovitostí. Velký vliv budou mít také přísnější podmínky pro získání hypotéky. V důsledku zásahu ČNB do hypotečního trhu dosáhne na hypotéku stále méně lidí.

Na základě doporučení ČNB nesmí banky ani nebankovní poskytovatele hypoték nabídnout hypotéku vyšší než 90 % LTV. Rovněž objem poskytnutých hypoték mezi 80 a 90 % je v celkovém objemu omezený na pouhých 15 %. Podstatná část domácností nemá žádné naspořené prostředky, aby zbývajících 10 – 20 % byli schopné dát ze svého. Nejčastěji chybějící část prostředků nahrazují dalším spotřebitelským úvěrem, což znamená další zadlužení.

Čeká nás růst úrokových sazeb?

Hodně lidí se obává brzkého nárůstu úrokových sazeb na částky, které zde panovaly před cca pěti lety. Banky však tvrdí, že to není možné. Důvodem je vysoká konkurence, která úrokové sazby tlačí dolů. Žádná banka si nemůže zničehonic dovolit zvýšit úrokové sazby, protože tím by téměř okamžitě připravila o nové klienty. Podle odborníků lze očekávat mírný nárůst.

Pokud by však cenou za o něco málo vyšší úrokové sazby měly být nižší ceny nemovitostí, bylo by to žádoucí. Lidé by si měli uvědomit, že ceny nemovitostí jsou na hranici únosnosti, a je pouze v jejich zájmu, aby klesly na rozumnou míru. Prodejce však ke snížení cen donutí pouze slabá poptávka. Možná, že přísnější podmínky pro získání hypotéky a nižší poptávka, budou jedním důvodů poklesu cen nemovitostí.

Vybírejte si hypotéku s rozumem

Hypotéka není to samé jako půjčka ve výši pár tisíc korun. Hypotéka je úvěr, jehož splacení trvá dlouhé desítky let. Proto bychom měli při výběru a srovnání hypoték používat především rozum a ne srdce. Češi vlastní bydlení považuji za prioritu a jsou ochotní se zadlužit po zbytek života hlavně proto, aby bydleli ve vlastním. V takovém případě by si měli promyslet, jak velkou hypotéku si mohou dovolit.

Při počátečním oťukávání je dobré zjistit, na co reálně máme. K orientačnímu výpočtu hypotéky dobře poslouží online kalkulačka hypotéky, kterou najdete například na stránkách Úspory.cz. Úspory.cz jsou specialisty na hledání nejlepší hypotéky či hypotéky a dalších produktů. Můžete si býti jistí, že se o vás postarají skuteční odborníci. Pokud s hledáním hypotéky vyčkáte do příštího roku, je možné, že se dočkáte mírného poklesu cen nemovitostí, a koupě nemovitosti bude zase o něco výhodnější.

Zdroj náhledového obrázku: uspory.cz

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *