Hrnec

Jak na připálený hrnec?

I chvilka nepozornosti během vaření může zapříčinit připálení jídla na pánvičce, pekáči nebo v hrnci. Odstraňování připáleniny je pak mnohdy náročné. Naše babičky však věděli jak vyčistit připálený hrnec jednoduše a efektivně.

Obyčejná kuchyňská sůl

Sůl, jakožto nejdůležitější ochucovadlo je i výborným pomocníkem v boji proti připálenému hrnci. Než však sůl použijete, zkuste seškrábnout co největší množství připálenin. Ale opatrně, ať si nádobí neponičíte. Následně do hrnce nalijte vodu a dejte vařit. Přidejte větší množství soli, klidně i hrnek, možná bude potřeba i víc. Poté hrnec se vzniklým solným roztokem odstavte na 24 hodin. Po uplynutí jednoho dne, znovu uveďte solný roztok v hrnci do varu a chvilku povařte. Opět odstavte a zkuste dřevnou špachtličkou připáleninu uvolnit. Obsah hrnce nakonec vylijte a hrnec umyjte, tak jak ho běžně umýváte.

Soda, prášek do pečiva nebo prášek na praní

Dalším tipem jak na připálený hrnec, je použití jedlé sody. Prášková soda, totiž nejen bělí zuby, ale i odstraňuje připáleniny. Stačí, když do hrnce s připáleným jídlem nalijete do výše asi 1cm nad připáleninu vodu, přidáte sodu a povaříte. Jestliže se připálenina nezačne odlupovat již během vaření, můžete sodu nechat působit i do druhého dne. Odstavte však hrnec z plotny. Po uplynutí jednoho dne můžete připáleninu začít jemně odstraňovat houbou. Stejnou službu jako soda bicarbona, vám udělá kypřící prášek do pečiva nebo dokonce prášek na praní. Množství záleží na velikosti hrnce, ale plně postačí jedna lžička pracího prášku na půl až 1 litr vody.

A jak odstranit připálené mléko?

V případě, že se vám podařilo připálit mléko, zkuste vyzkoušet obyčejný olej, který v kuchyni běžně používáte ke smažení. Nanesete jej trochu na hadřík nebo houbičku a připálenou vrstvu olejem potřete. Nechte takto působit zhruba 10 minut a mléko půjde dolů i bez zbytečného drhnutí a případných škrábanců.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

K pohodovému bydlení nepotřebujete luxus. Stačí být jen spokojený. Třeba s málem. Zajímavosti z této oblasti vám ráda představím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *