ČOV

Jak řešit odpadní vody tam, kde není kanalizace?

Pokud se rozhodnete pro stavbu nemovitosti v menší obci, je dobré zjistit si, zda je zde dostupná kanalizace. Pokud ano, jednoduše se k ní připojíte. Jsou ale i případy, kdy kanalizace dostupná není. Naštěstí ani to není neřešitelný problém, jelikož existují různé možnosti, kterými se lze vydat. O jaké se jedná, podívejte se společně s námi.

Septik je klasikou

První možností, kterou zmíníme, je klasika v podobě septiku. Dnes jde o poměrně vyhledávané řešení, které mělo oblibu i v minulosti. To se jednalo spíše o jednoduchá řešení v podobě jednokomorových variant, které je dnes minulostí. Hitem současné doby jsou dvoukomorové, nebo i tříkomorové septiky. Odpadní voda protéká jednotlivými komorami, vlivem čehož se postupně čistí. Nečistoty mohou zůstávat v septiku a daná voda následně vytéká ven, nebo může být použita třeba i na zalévání.

Když se podíváme na možná provedení, jsou na trhu známé tři hlavní varianty. Opět začneme klasikou, kterou je betonový septik. Nejde ale o jediný možný materiál, na který lze vsadit. Kvalitní vlastnosti nabídne třeba i septik vyrobený ze sklolaminátu, nebo plastu. Ten se pro svá pozitiva dostává do obliby stále více. Velikost septiku by měla vždy odpovídat velikosti nemovitosti a tomu, kolik jí obývá lidí.

Vhod mohou přijít i jímky

Podívejme se na druhé možné řešení, kterým je jímka. Už název jasně napovídá, že jejím primárním úkolem je odpadní vodu jenom jímat a dále s ní nic nedělat. To znamená, že se jedná primárně jenom o zásobník odpadní vody, který je dokonale hermetický a tak nehrozí, že by se odpadní voda dostala mimo něj. Jakmile se začne jímka plnit, je třeba zajistit její vyvezení, a to nejčastěji fekálním vozem. Tím dojde k jejímu vyprázdnění. Interval takového vývozu záleží hlavně na tom, jak je jímka velká a kolik je členů domácnosti v domě, u kterého je umístěna. Může se jednat o týdny, nebo i měsíce.

Lákadlem může být primárně její celkově nízká pořizovací cena, nebo bohatý výběr materiálů, ze kterých může být vyrobena. Více zjistíte na webu Jimko.cz. Nevýhodou je potom právě nutnost zajistit její vyvážení. Na druhou stranu jde o celkem vyhledávané řešení, které může být určené jak k  domům, tak se může jednat i o řešení, které lze instalovat:

  • u chat a chalup,
  • u výrobních a jiných objektů,
  • u družstev.

 Plastová jímka

Zdroj obrázku: jimko.cz

Čističky odpadních vod jsou trendem

Třetí možnost, jak řešit odpadní vody při absenci kanalizace, jsou čističky odpadních vod, které lze znát pod označením ČOV. Přirovnat je lze primárně k septikům, jelikož i zde probíhají postupy spojené s tím, že odpadní voda je postupně čištěna. Oproti septiku ale výrazně efektivněji, což se pochopitelně projeví na čistotě vody, která z čističky putuje do přírody. Samotné čištění je realizováno aerobně biologickou formou, během které dochází primárně k rozkládání jednotlivých nečistot. Pokud se podíváme na současnou nabídku na našem trhu, musíme říci, že lze dané řešení rozdělit do několika variant. Těmi jsou:

  • drenážní čističky,
  • SBR čističky,
  • biologické čističky,
  • tunelové čističky.

Zatímco v minulosti nebyly příliš oblíbené, nyní je situace opačná. Vzhledem k poklesu pořizovacích cen a celkové životnosti se jedná o řešení, které se stává trendem. Vliv na to může mít i to, že čistou vodu lze následně využívat třeba na zalévání, čímž lze snížit celkové náklady spojené s péčí o zahradu.

Jakou možnost zvolit?

Výhody i nevýhody oblíbených možností jsme zmínili. A jaká bude to pravé? Při výběru určitě zohledněte i budoucí plán obce, ve které stavíte. Pokud je v následujících letech plánována kanalizace, je ideální zvolit levnější jímku. Pokud nic takového v plánu není, nic nezkazíte tím, když investujete do kvalitní ČOV.

Zdroj náhledového obrázku: jimko.cz

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *