01_zaby

Proč je dobré mít žáby na zahradě

Žáby jsou fascinující stvoření, kterých na světě existuje přes šest tisíc druhů. U nás jich z nich žije dvanáct. Nejznámější z nich je pravděpodobně skokan zelený, ale ani další druhy nejsou veřejnosti neznámé. A takový letní večer okořeněný romantickým kuňkáním žab je něco, co si nechají líbit opravdu všichni. Žáby ale nemusí kuňkat jen od blízkého rybníka za plotem či zdí zahrady u vaší chalupy, žáby totiž mohou prosperovat přímo na vaší zahradě. A výhody to bude mít i pro vás.

Žáby a zahrada

Žáby na zahradě nebudou na zahradě pouze vaším soukromým orchestrem (pravda, některé druhy možná až příliš hlasitým). Žáby jsou totiž predátoři se vším všudy a na zahradě dokážou každý den zkonzumovat pořádnou porci housenek, komářích larev i dospělců. Větší druhy pak loví i slimáky. O pěstované rostliny se přitom bát vůbec nemusíte, žáby nejsou býložravci a vaše rostliny je nebudou ani trochu zajímat.

K zahození není ani dobrý pocit z toho, že vytvářením vhodného prostředí žabí kolonii pomáháte přírodě.

Foto: Pixabay

Jak vyjít žábám vstříc?

Žáby se na vaší zahradě usídlí rády, je však třeba, aby pro ně byla bezpečná a poskytovala jim vhodné podmínky k životu. Základním prvkem je samozřejmě zahradní jezírko nebo podobná vodní plocha. Je třeba dát pozor na to, aby voda v něm byla přírodní. Jakkoliv upravovaná či chlorovaná voda by zahubila žabí vajíčka. Podobný osud by jim pak připravila filtrace, neboť by vajíčka pravděpodobně nasála. Také ryby v jezírku by s vajíčky udělaly krátký proces.

Jezírko by měly obohacovat vodní rostliny jako jsou lekníny nebo ostřice. Do jezírka by měl být snadný přístup (z žabího pohledu), tj. postupně se svažující. Pozor také na to, aby se na zahradě v co nejmenší míře vyskytoval beton nebo dláždění. Naopak je třeba co nejvíce zeleně, která umožní žábám spokojený život i poté, co opustí vodu coby své hlavní životní prostředí.

Je zřejmé, že ani kočka na zahradě nebude žábám příliš po chuti a pokud na zahradu budete jezdit autem, pozor na to, abyste je příliš neohrozili.

Je-li pro vás chalupa cestou ke splynutí s přírodou, pak žáby na vaší zahradu rozhodně patří.

Náhledové foto: Pixabay

 

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *