Venkovní sauna

Proč a jak si pořídit saunu i doma?

Saunování je zdravé, posiluje imunitu a funguje jako prevence proti onemocnění dýchacích cest. Užívání sauny je samozřejmě nejlepší v domácím prostředí. Proč a jak si takovou domácí saunu pořídit?

Zlatá klasika- Finské sauny

V dnešní době si můžete vybrat z více druhů saun, ale pořád vede klasická sauna, pocházející z Finska, tedy finská sauna. Princip spočívá v tom, že topidlo nejprve ohřívá vzduch a vzduch následně i člověka. Pro zvýšení vlhkosti vzduchu se polévají vodou kameny, které jsou součástí sauny. Ze zdravotního hlediska je důležitá vzdušná vlhkost 20- 40%. Topení dřevem má sice své kouzlo, ale příprava i následný úklid bývá náročnější. Při častém saunování se tak více vyplatí saunová kamna s elektrickým napájením. Při výběru kamen se zaměřte na jejich výkon. Ten by měl být alespoň 1,3kW/m3.

Svépomoci nebo od specializované firmy?

Sauny vyrábí spoustu firem, ovšem šikovný kutil si zvládne saunu vyrobit i sám.  Vždy je však třeba zhodnotit své síly.  Na odbornou montáž sauny poskytují firmy záruku v případě, že by se během dané doby něco stalo a byla nutná oprava.  Opravy bývají zdarma. Firma saunu kromě stavby také vybaví, takže kompletní montáže od profesionálů může ušetřit spoustu času, ale třeba i starosti s vybavením.

Jakou podobu sauny vybrat?

V bytech může mít sauna podobu kabiny. Ta se instaluje například do koupelny. V rodinných domech bývá sauně vyčleněna celá místnost nebo se vytváří saunoví domky a sudy tzv. barrel sauny, které se dají krásně sladit s exteriérem domu i zahrady. Co se týká vnitřního obložení sauny, využívá se osika, topol, cedr či kanadská borovice.  Zkrátka dřevo bez suků. Někdy se saunové lavice vyrábí z dřeva abachi. Součástí saunování jsou ještě ochlazovací bazény v podobě bazénků, dřevěných kádí nebo sudů. Pokud to dovolují finanční možnosti i prostorové podmínky, může se bazén nechat zapustit do země nebo do podlahy

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *