Pro a proti travního koberce

01_travnik

Výsev nového trávníku je spojen s řadou komplikací a do stavu, kdy vypadá přesně podle našich představ, se většinou dostane až za rok či dokonce dva. Alternativa k tomuto běžnému postupu však existuje a má podobu tzv. travního koberce. Co to je? Jak se s travním kobercem zachází? A jaké výhody či nevýhody v porovnání s klasickým vysévaným trávníkem?

Co je travní koberec?

Předně je nutno si ujasnit, že travní koberec není umělým produktem. Srolovaný trávník, který se pod tímto pojmem skrývá je živý. Vzniká tak, že se zhruba rok pěstuje ve specializovaných pěstitelských provozech, poté je speciálním způsobem odříznut i s vrstvou zeminy a srolován do typických válců připravených k pokládce.

Jinými slovy, jedná se o předpěstovaný trávník, který bude budoucímu majiteli doručen v podobě, která umožňuje jeho okamžité použití (samozřejmě s jistými omezeními).

02_travnik

Foto: Pixabay

Výhody travního koberce

Hlavní výhoda travního koberce již byla v podstatě popsána. Jedná se o to, že instalace travního koberce okamžitě změní podobu okolí domu. Trávník je navíc vypěstován specializovanou firmou, má jednotnou hustotu, je zbavený všech plevelů, chorob apod.

K tomu, aby trávník prosperoval i poté, co bude položen, je samozřejmě třeba připravit mu půdu, tj. nakypřit jí, urovnat a zbavit plevelů. Poté se na ní trávník položí. Okamžitě bude dobře vypadat a plnou zátěž snese již po několika málo týdnech. Následná péče o něj už je potom stejná, jako o jakýkoliv jiný trávník.

Nevýhody travního koberce

Jako vše ostatní, i travní koberec má své nevýhody. Tou hlavní je cena. Vysévaný trávník je výrazně levnější a k ceně travního koberce je navíc třeba připočíst i cenu dopravy, případně i pokládky, pokud si jí necháte provést odborně.

Další nevýhodou je, že sloupnutí, sbalení trávníku a jeho opětovné položení musí proběhnout v řádu jednoho, maximálně dvou dnů. Cokoliv by tento harmonogram narušilo (např. špatné počasí), bude znamenat problém.

Travní koberec tak jistě má své místo na trhu. To, zda je právě pro vás vhodný či nikoliv, rozhodnete nejlépe vy sami.

Náhledové foto: Pixabay

 

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.