Nejčastější chyby při prodeji či nájmu domu a bytu

Smlouva

Dnes si řekneme něco o těch nejčastějších chybách, které dělají lidé, když chtějí prodávat nebo pronajímat svou nemovitost. Pojďme si je tedy představit a rozebrat.

Odbytí inzerátu

První chyba se pojí hned se začátkem prodeje nebo nájmu. Jde o samotné inzerování nabídky. Často jsou totiž inzeráty odbyté. Nejčastěji jde například o nedostatek informací o nemovitosti, tmavé nebo nekvalitní fotky interiéru či budovy, a fotografie, které zachytí nedostatky či nepořádek. Takový inzerát pak může vyústit až v nulovou odezvu.

Inzerent je neochotný k poskytování dalších informací

Pokud se již na inzerát někdo ozve, může se stát, že budoucí pronajímatel nebo prodávající nemovitosti bude neochotný k dalšímu poskytování informací, které si zájemci vyžádají. Právě tato neochota pak může být špatným signálem, který se opět může proměnit v nezájem o obchod s vámi.

Špatná prohlídka

I u prohlídky nemovitosti může dojít k chybám. I při prohlídce byste měli mít se zájemci trpělivost a ochotu. Nic nezamlčujte a nedostatky se nesnažte zakrýt. Pokud na to zájemci přijdou, většinou je to od obchodu odradí úplně. Mluvte s nimi tedy na rovinu.

Prodej domu

Foto – Pixabay

Špatně napsaná kupní či nájemní smlouva

Pokud již máte vybraného zájemce o byt či dům, pak je nutné sepsat kupní či nájemní smlouvu. Ani to však není nic jednoduchého. Sami byste si slepé střevo neoperovali, možná by stejný přístup byl dobrý i při sepisování právních jednání. Ideálně tedy nechte sepsání smlouvy na právníkovi. Alespoň se vyvarujete chyb a nepřesností.

Předání peněz

Jak prodej nemovitosti zakončit? No nejlépe zaplacením kupní ceny. Platit něco přímo na účet či dokonce v hotovosti je však bláznovství. Standardně použijte speciální účet advokáta, kam dáte do úschovy částku. Jakmile se všechny právní náležitosti vyřeší, advokát vydá peníze prodávajícímu. Předejdete tak následným sporům.

Náhledové foto – Depositphotos

Jan Mikulín - profile photo

Jak bydlet co nejlépe? Vychytávek v domácnosti je spousta. O některé se s vámi podělím.