Terasa

Prkna na terasové palubky si uzurpují nečekaní favorité

Stavíte novou terasu a přemýšlíte, co na její realizaci použít? Nejste si jistí tím, jaké dřevo je nejvhodnější a jaké by mělo mít vlastnosti? Poradíme vám, kdy zapátrat v domácích vodách a kdy se raději spolehnout na exotické zdroje.

Terasy z poctivého masivu patří v poslední době ke stále žádanějším kouskům. Přizpůsobí se totiž všem vašim požadavkům a přáním, snadno zapadnou do jakéhokoliv prostředí a nabídnou dlouhodobou odolnost a trvanlivost.

Volba č. 1 – prakticky teak

Patříte mezi milovníky exotiky? Pak vám už určitě učaroval nádherný teak. Jde o velmi odolné dřevo, vhodné například i pro stavbu lodí, mostů apod. Jeho základní barvou je světe žlutohnědá (barmský alias pravý teak), ale může nabídnout i o něco větší barevnost. To v případě, že sáhnete po teaku jávském. Ten navíc bývá i o něco levnější, ovšem na jeho užitných vlastnostech to vůbec nic nemění.

Dřevěná terasa

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Zahradní nábytek

Zdroj obrázku: Pixabay.com

A je jen na vás, jak moc se o svou novou terasu chcete starat. Pokud vám záleží na exotickém vzhledu dřeva a milujete jeho texturu, nevyhnete se pravidelným nátěrům prováděným speciálními oleji.

Ovšem není to nezbytné. Teak se bez této ochrany zcela obejde. Dokáže si totiž vytvořit vlastní v podobě tenké, stříbrošedé zoxidované vrstvy. Jde o proces trvající měsíce, ale jakmile skončí, pak se vzhled dřeva už dále nijak nemění. Vaše terasa tak získá zcela zadarmo žádaný vintage nebo retro vzhled.

TIP: A co když budete chtít původní krásu dřevu opět vrátit? Není to nijak složité, stačí vrchní vrstvu terasy jednoduše zbrousit, napustit ji kvalitním olejem (ani nemusí být teakový, důležitý je pouze jeho přírodní původ) a kochat se nově nabytou krásou.

Z tuzemských dřevin vás zaujme zejména modřín

Jaké vlastnosti má modřínové dřevo? Možná vás to překvapí, ale je docela nacucané pryskyřicemi. Kromě toho je také pružné, odolné a snadno se opracovává. V našich podmínkách je zpravidla k dostání modřín slezský nebo sibiřský.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Struktura obou spolehlivě odpuzuje vodu a zcela zastoupí i impregnaci. Modřínové dřevo je tak značně odolné vůči houbám a plísním. Ani o modřín se nemusíte příliš starat. Pokud vám však je o jeho jedinečnou texturu, rovněž budete muset dvakrát do roka napustit terasu kvalitním přírodním olejem.

Vybírejte ten bezbarvý, který původní odstín dřeva nijak nezmění. A stejnou péči bude modřín vyžadovat i v případě, že si ho zvolíte jako svého společníka do sauny. I sem se totiž skvěle hodí. Nemusíte tak investovat do drahé exotiky a přesto si užívat 100% přírodní pohodlí. Tak, jak se pro milovníky dřeva všeho druhu sluší.

Náš tip: než si jakékoliv dřevo na terasu vyberete, doporučujeme se s jeho reálným vzhledem seznámit v prodejně nebo showroomu.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *