Připálenina na sporáku a na nádobí se vytváří velmi snadno. Vyrobte si vlastní směs, která je velmi účinná

Připálený hrnec

Každý má spálený hrnec či jiné nádobí. Stačí začít ohřívat oběd nebo večeři, doběhnout k dítěti nebo k vchodovým dveřím, protože zvoní pošťačka, a než dojdete zpět k plotně, je spálenina na světě.

A co s tím? Možná nám pomůže několik chemických prostředků na čištění nádobí. To je pravděpodobně také pravdivé, ale co nelze popřít, je to, že takový čisticí prostředek není vůbec levný, natož ekologicky přívětivý, šetrný k přírodě a vašemu zdraví. Zkuste si pomoci sami jednoduchým přípravkem, který lze vyrobit i doma!

Využijte peroxid vodíku

Naše strategie zahrnuje v podstatě pouze využití peroxid vodíku a jedlé sody. Smíchejte je pečlivě dohromady, abyste získali hustší kaši. Následně namočte znečištěné nádobí, vylijte z něj vodu a použijte čisticí směs. Pak běžte ke sporáku a zapněte ho. Nechejte nádobí, aby se zahřálo. Jakmile je zcela zahřáté, vypněte sporák a nádobí přikryjte pokličkou. Vydržte přibližně půl hodiny a utěrkou odstraňte stopy po připalování. V případě potřeby postup opakujte.

Foto: Flickr

Nepřilnavé nádobí může být katastrofou

S nepřilnavou pánví byste měli být mimořádně opatrní, abyste ji nezničili. Takové nádobí vyžaduje zvýšenou péči. Ať je to jakkoli, není obtížné spáleniny odstranit. Nádobu zásadně posypte jedlou sodou, nalijeme více kapek prostředku na mytí nádobí, promíchejte a zalijte vodou. V současné době nechte směs vařit (minimálně pět minut), a poté vypněte sporák a vodu vylijte. Nádobu budete moci v současné době umýt běžným způsobem.

Co dělat se starými spáleninami

Pomocí této strategie odstraníte spáleninu z vnitřku hrnce i zvenku. Do hrnce nalijeme vodu a ocet v poměru 1:4. To znamená, že na 1 díl vody použijete 4 díly octa. Směs nechejte vařit alespoň pět minut a poté hrnec dejte bokem a sporák vypněte. Větrejte místnost, protože octové výpary vycházející z hrnce působí na dýchací cesty mimořádně silně!

Nyní nechte tekutinu v hrnci vychladnout a poté vylijte. Umyjte v rámci typického způsobu a máte vesměs hotovo. V okamžiku, kdy je spálenina u dna nádoby, vařte ocet a vodu ve stejné míře a tekutinu vylijte do dřezu, který je samozřejmě ucpaný. Hrnec vložte do dřezu se směsí a po vychladnutí tekutiny jej umyjte.

Zdroje info: prozeny.cz, ireceptar.cz

Náhledové foto: Flickr