Přímý prodej vs. výkup nemovitosti

Prodej nemovitosti

O nákupu různých objektů už byla popsána spousta stránek. Ano, obrovské množství lidí skutečně shání nové bydlení a snaží se získat pozemek či nemovitost co možná nejlevněji. Ne vždy se to ovšem daří. My se v následujících řádcích zaměříme na úplně opačnou situaci. Mnozí lidé by rádi objekty prodali, nicméně dostávají se do zbytečných problémů. Pokud se aktuálně hodláte co možná nejekonomičtěji zbavit domu, bytu či pozemku, jste na správné adrese. Soustředíme se totiž na alternativy prodeje a výkupu nemovitostí. Přece jenom se nejedná o nic levného a riziko ztráty finančních prostředků je při prodeji vcelku reálné…

Přímý prodej objektu

Má spousty nepříjemných úskalí. Už jste někdy nějaký objekt prodávali? Pokud ne, absence potřebných zkušeností vás může přivést k tomu, že proděláte spousty peněz. Řešit vše můžete například prostřednictvím inzerátu v regionálním tisku. Tato investice vás bude něco stát, nicméně pravděpodobnost, že se najde kupec z vašeho okolí, je vcelku vysoká. Chcete-li mít vyřešenou inzerci zdarma, pokuste se prodat nemovitost přes internet. Inzertních serverů poskytujících tyto služby zdarma je vcelku hodně. Žádný z inzertních portálů vám ale nedá jistotu, že s vámi budou jednat skutečně seriózní zákazníci hrající férovou hru.

Odhad odborníka nezbytností

Při přímém prodeji nemovitosti bude vcelku velkým úskalím stanovení celkové výkupní ceny. Určitě se vyplatí nechat si objekt ocenit přímo u certifikovaného odhadce. Od jím stanovené ceny se můžete odrazit. Jen byste se jí neměli držet nějak striktně, protože aktuálně bude potenciální tržní finanční suma, již můžete inkasovat, poněkud vyšší. Rozhodně se vyplatí začít na nadsazené částce a postupně se v případě nezájmu konkrétního člověka či firmy dostávat směrem dolů.

Porovnejte si ceny objektů na internetu

V každém případě se vyplatí porovnat si vámi stanovenou cenu za objekt s částkami, jež chtějí jiní prodejci za podobnou nemovitost. V potaz musíte brát dispoziční charakteristiky bytu nebo domu a také lokalitu. Pokud byste třeba porovnávali dům v centru některého z větších měst a na periferii, je vcelku jasné, že druhé jmenované jsou logicky levnější. Na celkové částce se mimo jiné také hodně podílí i stáří domu či bytu.

Oslovte právníka

V neposlední řadě je zapotřebí řešit převod nemovitosti s právníkem. Ochráníte se tak před případným podvodným jednáním z druhé strany. Stejně tak je zapotřebí do smlouvy zahrnout i platbu daně z převodu nemovitostí. Náležitostí je zkrátka vcelku dostat a na žádnou z nich byste neměli zapomenout.

Prodej prostřednictvím realitní společnosti

Tato alternativa je určena pro všechny, kteří nechtějí mít s prodejem objektu prakticky žádné starosti. Realitní kancelář se postará o všechno. Přichystá smlouvy, zaplatí služby právníka a prodej proběhne naprosto hladce. Jen je zapotřebí soustředit se opět na cenu. Počítejte s tím, že realitce doporučíte prodej bytu za vámi stanovenou částku a ona si přisadí sumu dle svého sazebníku. Z něčeho zkrátka musí mít zisk. Jen pro představu udáme fiktivní příklad. Cena bytu, již doporučíte, činí 1 000 000 korun. Realitní kancelář si přidá 5 %, takže bude byt prodávat za 1 050 000 korun.

Profesionální výkup nemovitostí od developera

Nejmodernější a pravděpodobně nejefektivnější cesta, díky které se lze výhodně zbavit nemovitosti. Moderní developerské společnosti dokážou nabídnout mnohem výhodnější podmínky než realitní kanceláře. Typickým dobrým příkladem je developer Endeka. Ta umí nabídnout finanční částku za konkrétní nemovitost po jedné jediné prohlídce. Samozřejmě se domluvíte se zástupcem této společnosti na nejvyšší možné tržní ceně. Developer na vás také nebude nijak tlačit, nemovitost sice odkoupí, ale zpravidla ji obratem neprodává. Na objektu mu opravdu záleží. U Endeky budete mít nacenění a právní servis skutečně zdarma. S výkupem objektů a jejich revitalizací tady mají spousty zkušeností. Vždyť už aktuálně zrealizovali projekty za více než 303 604 057 Kč!

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.