Příbor máme doma všichni. Jaká je ale jeho historie?

příbor

Příbor považujeme od nepaměti za nástroj, kterým se snažíme konzumovat potravu. Znáte ale jeho historii? Ta totiž sahá minimálně čtyři tisíce let do minulosti a nejstarší stopy po něčem jako příbor byste našli pravděpodobně v místech dnešního Iránu. Prvním nástrojem, který sloužil k obstarání potravy byl pazourkový nůž. O něco později pak byly vyrobeny lžíce, pomocí niž jíme tekutou stravu až dodnes. A co dál?

Ďáblova vidlička

V Číně byly vyvinuty první stříbrné lžíce. Běžně se tam jimi jedlo už v 1. tisíciletí před naším letopočtem. Ale ani ve středověku s používáním příborů příliš nezaháleli. Stříbrné a zlaté příbory s různými vzory používala především šlechta, jen ti nejbohatší měli právo jíst z takto krásných příborů. Ale pozor: netýkalo se to vidličky. Tu Evropa sice znala, ale kvůli přílišné podobnosti s ďáblovými vidlemi se ve středověku nepoužívala.

příbor

Foto: Pixabay

Kolem 18. století již nebyly příbory považovány za nic speciálního, používaly se zcela běžně a pomalu byla vzata na milost i vidlička. Příbory vlastnili téměř všichni. Některé lepší příbory pro smetánku byly vyrobeny dokonce ze slonoviny. Ocel se k nám totiž dostala až na začátku 19. století.

Příbory dnes

Na dnešním trhu najdete příbory z nepřeberného množství materiálů. Žádnou výjimkou nejsou příbory titanové, nerezové, dřevěné, plastové, stříbrné, bambusové, porcelánové či snad dokonce i keramické.

U některých příborů hraje roli i nevšední design. Jsou v řadě případů i estetickým prvkem při stolování. Stále méně se objevují příbory plastové, z nich se uvolňují mikroplasty, a jejichž výroba je velmi neekologická. Lidé je nahrazují proto raději dřevěnými, jsou více ekologické.

Zdroje informací: https://living.cz/clanek-393244-odkud-se-vzal-pribor-poprve-se-objevil-nasich-koncinach

https://epochaplus.cz/historie-priboru-v-11-stoleti-mluvi-cirkev-o-vidlicce-jako-o-dablove-nastroji/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.