Predátoři mšic. Tyhle druhy nalákejte do své zahrady a s mšicemi už nebude problém

Máte na zahradě mšice, ale nechcete se pouštět do chemických postřiků? Velmi dobře funguje biologická obrana v podobě přilákání přirozených predátorů mšic. Jde o druhy, které budou z připravené hostiny nadšené a pomohou vám s likvidací mšic.

Slunéčko a hlavně jeho larvy

V boji proti mšicím je naprostou jedničkou slunéčko sedmitečné také známé pod hovorovým názvem beruška. Největším konzumentem mšic jsou hlavně larvy, které dokážou spořádat obrovské množství. Přilákat je můžete například výsadbou oblíbených rostlin, jako jsou měsíček zahradní, pažitka, krásenka, fenykl, kopr, libeček, mrkev a podobné. Velkým lákadlem pro dospělá slunéčka jsou kromě mšic také květy rostlin, takže je nechte vykvést, nebo si na zahradu pořiďte luční směs květů místo části trávníku.

Škvoři

Dalším konzumentem mšic jsou škvoři. Jejich práci ale přes den moc nevidíme, protože jsou aktivní hlavně v noci, kdy loví a požírají. Aby se škvorům na vaší zahradě líbilo, ocení temné zákoutí pod kameny, v kůře stromu a v zahradním materiálu, kde se mohou přes den schovávat a čekat na svou chvíli během noci. Jako podpora jejich bydlení může posloužit i speciální škvoří domeček.

Pestřenky

Dobrou službu vám na zahradě udělají také pestřenky. Jde o hmyz, který v dospělosti svým zbarvením připomíná včelu a živí se nektarem z květů. Skvělé jsou hlavně jejich larvy, které jsou natolik žravé, že mohou zlikvidovat dokonce více mšic než třeba slunéčko, což už je co říct. Pro přilákání pestřenek do zahrady zvolte pestrou výsadbu druhů, která se líbí slunéčkům. Ocení ovocné stromy, ale i keře, jako jsou hloh nebo černý bez.

Foto: Pixabay

Zlatoočka

Hmyz s průhlednými křídly a delšími tykadly je zlatoočka. V dospělosti se živí nektarem, ale prospěšné jsou hlavně jejich larvy, jejichž oblíbenou potravou jsou mšice. Kromě toho si dokážou poradit s molicemi, třásněnkami nebo sviluškami, takže jsou skvělým společníkem snad každého zahradníka. I proto se často uměle vysazují jako biologická ochrana před těmito drobnými škůdci. Na zahradu je můžete přilákat například pomocí hmyzího hotelu, který jim poskytne odpovídající úkryt.

 

Zdroj: https://www.zelenadomacnost.com/blog/index.php/2021/03/18/uzitecni-predatori-msic-a-jak-je-prilakat-na-svoji-zahradu/ a https://www.ceskestavby.cz/clanky/nepratele-msic-kteri-se-stanou-prateli-vasi-zahrady-28245.html

Náhledové foto: Pixabay