Praní v pračce: Správná teplota při praní dělá zázraky

Prát prádlo

Co se týče praní prádla, tady jsme se sice posunuli vpřed, ale na úkor zdraví nás a planety. Dnes jen otevřete pračku, hoďte do ní špinavé prádlo, nastavíte vhodný program a ničím se nestresujte. Ale ne každý ví, jak používat šetrné pračky, a ne každý ví, který program je ten správný. Zlepšily se nejen mycí strategie, ale také materiály, které pereme. A proto je zásadní zvážit, jaký program zvolíme a jaká teplota je ta vhodná.

Snad každá hospodyňka ví, že i vysoká teplota může vést ke zničení oblečení. Málokdo ale tuší, že teplota je zásadní pro vaše zdraví. Při příliš nízké teplotě je prádlo špatné vyprané a může vám způsobit četné problémy. Speciální prací prostředky jsou mnohdy velmi agresivní a při zvolení špatné teploty, dokáží lidem vážně uškodit. Jaké bakterie vás mohou vážně ohrozit?

  • Escherichia coli
  • Staphylococcus aureus

Praní za nízkých teplot

V pračce, která pere při teplotě 40 °C a nižší, je 100 milionů střevních mikroskopických organismů. Vaše voňavé šaty a oblečení jsou znečištěné těmito mikroby, které úzce souvisejí s četnými nemocemi. Došlo se ke vzájemné shodě, že praní při teplotách nad 40 stupňů Celsia a používání klasického prostředku obsahujícího bělidlo, celkově snižuje počet organismů, které nás ohrožují. V případě, že se chcete alespoň částečně zbavit nebezpečných mikrobů, které se nacházejí ve vaší pračce, udržujte vstupní otvor pračky čistý, po každém praní čistěte i těsnění!

Zkuste se naučit používat více programů

Také ne všechny šaty by se měly prát při teplotě 40 °C apod. Šaty z odolnějších materiálů zkuste prát při teplotě 60 °C. Ručníky, utěrky a mnohé lůžkoviny bez problémů snesou prací program pod názvem vyvářka, což může být teplota přesahující 90 °C. Měli byste použít program i v případě, že je v domácnosti alergický člověk. Díky tomu nebude tolik trpět alergickými projevy!

Prádelna
Foto: Pixabay

Používejte takové prací prostředky, které dokáží odstranit nečistoty a bakterie, a zároveň vám příliš neublíží. Silné čistící prostředky jsou sice populární a používají se v hodně domácnostech, ale jsou rovněž velkým rizikem pro vás a vši rodinu. Kromě vyrážek, způsobují rakovinu (nejen kůže), ale škodí i přírodě. Přeci jen voda následně odtéká do řek…

Perte prádlo opatrně

Pečlivě izolujte svoje spodní prádlo od ostatních věcí. Dětské šaty průběžně perte samostatně a totéž platí pro utěrky a ručníky. Dodržením těchto několika pravidel pro správné praní účinně minimalizujete riziko množení mikrobů z oblečení, které skončí v ústech.

Zdroje info: lifehacker.com, bestlifeonline.com

Náhledové foto: Pixabay