Jak si založit herbář? Je to ideální prázdninová aktivita pro děti

herbar

Za starých časů, chodily nejen babky kořenářky na sběr zajímavých rostlin. K nim se poté přidali nadšení botanici, amatérští a později i profesionální. Právě z těch dob se dochovala tradice sběru zajímavých bylin, které se následně lisovaly v knihách. Tak byl vynalezen tzv. herbář, který si však i dnes rádi zakládají nadšení milovníci flory a v neposlední řadě i některé zvídavé děti. Může tak jít o zajímavou prázdninovou činnost pro celou rodinu.

Co je herbář a proč je tak zajímavý?

Dobře prolisované byliny se po nasušení ukládají do herbáře, kde se uchytí pomocí lepidla. Popisky, které si zpravidla lidé do herbáře připisují, učí nejen děti, ale i dospělé poznávat nové druhy rostlin a jejich vlastnosti. U rostlin se dozvíte například o léčivých účincích, které se vám mohou kdykoliv hodit. S překvapením možná zjistíte, že některé z nich nejen léčí, ale dají se i vhodně konzumovat.

Herbář si můžete rozdělit do několika sekcí. Sbírat nemusíte samozřejmě jen léčivé byliny, ale třeba i ty ostatní, které rostou na louce, v lese, nebo si jen tak kvetou ve vaší zahradě. V dnešní době lze informace získat nejen z knih, ale také na internetu, jejich opisování do herbáře má však velký vzdělávací význam.

rostliny

Foto: Pixabay

Jak přesně si herbář vytvořit?

Rostliny sbírejte jen za suchého počasí, nejlépe i s kořenem. U kvetoucích rostlin zase nejlépe i s květem. Rostliny by však neměly mít nikdy masivní kořeny ani listy, to proto, aby se daly lisovat v novinách mezi knihami co nejsnadněji.

Utrženou rostlinu vložte mezi jednotlivé stránky novin nebo do jiného savého papíru tak, aby byla rostlina co nejlépe naaranžovaná. Zatížit jí poté můžete několika svazky knih. Savý papír nezapomeňte opakovaně vyměňovat, rostlina vám jinak začne hnít.

Rostlinu nechte lisovat až doby, než úplně vyschne. Poté jí opatrně vlepte do vašeho herbáře nebo rostlinu zafixujte pomocí lepících štítků. K rostlině pak můžete napsat datum, čas i místo, kde jste rostlinu utrhli.

Zdroje informací: https://www.jaktak.cz/jak-s-detmi-vyrobit-herbar.html

https://edu.ceskatelevize.cz/video/9929-jak-si-zalozit-herbar

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.