Praktické rady, jak se zbavit mechu v trávníku

Chcete mít krásný a bohatě rostoucí trávník? V takovém případě o něj budete muset správně pečovat. A to mimo jiné zahrnuje i kontrolu a případné odstranění mechu. Ten je v trávníku silně nežádoucí, protože svým růstem dusí jednotlivé rostliny. S efektivním odstraněním mechu z trávníku vám mohou pomoci následující praktické rady.

Mechanické odstranění mechu z trávníku

Jedním ze způsobů, jak odstranit mech v trávníků, je mechanické použití speciálních hrábí nebo vertikutátoru. Pomůžete tím nejenom odstranit mech, ale také provzdušnit trávu, která se zbaví odumřelých zbytků a získá prostor pro další zdravý růst. Tato operace se doporučuje hlavně v jarních měsících, než začne trávník naplno růst. Ideálním termínem tak je zhruba březen.

Pozor na mulčování

V poslední době bylo populární časté mulčování trávníku. Pokud to provedete jednou za čas, nemělo by se jednat o problém. S mulčováním však postupujte opatrně, protože může vytvořit ideální podmínky pro tvorbu nežádoucího mechu. Rozklad trávy z mulčování navíc okolní půdu okyseluje, což opět podporuje právě mech. Pozor si dejte i na plochy, které jsou zastíněné. Jako takovou prevencí proti silnému růstu mechu je totiž i obyčejné slunce, které v dostatečné míře dopadá na plochu trávníku.

Foto: Pixabay

Speciální přípravky a přidávání vápníku

Jestli se stále nemůžete zbavit mechu v trávníku, je na čase sáhnout po některých speciálních přípravcích. Ty mohou být ve formě postřiku, ale i granulí s účinnou látkou, která se postupně uvolňuje. V rámci prevence a zastavení šíření mechu je také žádoucí přidávat hnojivo na trávník s obsahem vápníku. Zvýšíte tím pH půdy, tráva dostane potřebné živiny a ztížíte podmínky pro růst a množení nežádoucího mechu. Hnojení se doporučuje zhruba jednou za měsíc během hlavní sezóny. Ideální dobou je aplikace hnojiva po dešti a ve chvíli, kdy předpověď hovoří o dalších deštěch nebo počasí pod mrakem.

Zdroj: https://www.magazinzahrada.cz/zarusta-vase-zahrada-mechem-mame-nekolik-tipu-jak-se-ho-zbavit/ 

Náhledové foto: Pixabay