Praktické rady, jak co nejlépe hledat bydlení k pronájmu

Uvedené rady, jak co nejlépe postupovat, když hledáte nové bydlení využijete pro pronájem, ale i ve chvíli, kdy plánujete nemovitost koupit. Jde o několik praktických rad, jejichž výsledkem je nalezení toho správného bydlení za dobrou cenu.

Ujasněte si, jaký byt hledáte

Promyslete si, jaké rozměry od bytu očekáváte, kolik místností zhruba chcete a podobně. Klíčová je hlavně lokalita, která mnohdy může být i důvodem pro kompromis z pohledu velikosti či vybavenosti bytu. V ideálním případě si sepište několik hlavních kritérií, které na nové bydlení máte, ať máte jasno v tom, jaké inzeráty jsou pro vás zajímavé a dokážete reagovat opravdu rychle.

Cenový limit

Velmi důležitý je také cenový limit. Jakou maximální částku můžete dávat za pronájem, nebo do jaké výše může být maximálně cena bytu. Tím, že si uděláte jasnou představu o hranicích a limitech vašeho hledání, si můžete usnadnit celou řadu reakcí na inzeráty mimo vaše možnosti. Myslete také na to, že ceny energií jdou stále nahoru, tak ať máte ve svém rozpočtu na bydlení stále nějakou rezervu pro případná další navyšování.

Pravidelně sledujte nové inzeráty a nastavte si hlídacího psa

Při hledání nového bydlení je naprosto klíčová rychlá reakce. Musíte pohotově reagovat na nové nabídky, protože kdo je dříve na prohlídce, má lepší pozici pro rozhodování. To v praxi znamená, že pokud je u nabídky uvedené číslo na majitele nemovitosti nebo makléře, na nic nečekejte a hned volejte. Psaní zpráv nebo e-mail zkuste až jako další možnost, kdyby to dotyčný nezvedal. Stejně pohotoví musíte být i v případě rozhodnutí, zda máte o nemovitost zájem. Z velké části záleží i na tom, jak seriózní makléř či majitel je a zda vám dá několik hodin či dokonce dnů na rozmyšlení.

Foto: Pixabay

Mějte připravené peníze na kauci

Součástí snad každého nájmu je i placení vratné zálohy. Ta slouží pro případné pokrytí oprav při případném poškození bytu. Zpravidla jde o částku ve výši jednoho až dvou měsíčních nájmů. V praxi tak potřebujete mít k dispozici zhruba tři měsíční nájmy, kdy dva tvoří kauci a třetí představuje zaplacení nájmu pro daný měsíc.

Zdroj: https://radce.ulovdomov.cz/jak-na-efektivni-hledani-bydleni-v-6-krocich/ a https://www.bydlimekvalitne.cz/hledate-pronajem-bytu-mame-pro-vas-tipy-jak-najit-ten-nej

Náhledové foto: Pixabay