02_soda

Prací a jedlá soda není totéž

Jak prací, tak jedlá soda jsou v domácnosti užitečnými pomocníky. Bez ohledu na podobný název i vzhled se však jedná o dvě odlišné látky. Bohužel dochází čas od času k tomu, že si tyto dvě látky lidé spletou, anebo je prostě považují za totožné. Tato chyba může člověku způsobit i nemalé zdravotní problémy. Jak je to tedy se sodami doopravdy?

Trocha chemie na začátek

Zatímco jako prací soda se označuje uhličitan sodný, jedlá soda je označení pro hydrogenuhličitan sodný, někdy označovaný též jako bicarbona. Jestliže první z těchto látek zastane hodně práce při praní a při úklidu, druhá je užitečná v kuchyni, ale také při přípravě domácí kosmetiky.

Prací soda a její použití

Uhličitan sodný neboli prací soda je součástí mnoha pracích prášků a pokud si budete chtít vyrobit domácí, sáhnete po ní také. Kromě toho lze ale prací sodu nanést před praním přímo na skvrny, skvěle působí např. na mastné „fleky“. Kromě toho se vyplatí přidat jí trochu i přímo do zásobníku k pracímu gelu nebo prášku, neboť funguje jako změkčovadlo vody.

Pro čištění a odstraňování vodního kamene v koupelně nebo v kuchyni si zase z prací sody a vody vytvořte pastu, se kterou bude boj proti usazeninám o poznání jednodušší. Podobný postup lze použít i při čištění připálených hrnců. Jen pozor, že na hliníkové nebo teflonové nádobí se prací soda používat nemá.

Prací soda není určená k požívání. Dráždí oči i kůži a pokud už jí omylem spolknete, vypijte hodně vody a kontaktujte lékaře. Pokud jí nespořádáte opravdu hodně nic vážného se vám pravděpodobně nestane, ale dobře vám po ní asi nebude.

01_soda

Foto: Pixabay

Jedlá soda a její využití

Jedlou sodu používáme samozřejmě při pečení, to ale není všechno. Roztok jedlé sody je účinnou pomocí při pálení žáhy a překyselení, neboť dokáže neutralizovat žaludeční kyseliny.

Zvláště ženy dobře znají jedlou sodu jako ingredienci do domácí kosmetiky. Kaše z jedlé sody a vody se používá jako obličejový peeling, sodu lze přidávat do koupelových směsí apod. V neposlední řadě je její roztok dobrý pro čištění zubních kartáčků.

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *