nasdum.eu_finep_cz_nahledovy

Povolovací řízení pro stavby developerů v ČR se dá přirovnat k maratonu

Žádost, razítko, čekání. Žádost, razítko, čekání. Žádost, razítko, čekání. Tak vypadá v České republice nekonečný proces povolovacího řízení. Této situace si všimla i Světová banka a zařadila Česko v žebříčku rychlosti povolovacího řízení Doing Business 2017 až na 130. místo. Ano, dostali jsme se až mezi Kosovo a Portoriko. Složitější systém má jen Čína, Libérie a několik dalších.

Povolovací proces totiž u nás zahrnuje celkem 21 kroků a jen pro srovnání, v Dánsku je to pouze sedm. Rekordmani však nejsme jen v počtu razítek. V Praze trvá příprava nového developerského projektu 5 až 7 let. Najdou se ale i takové, které se protáhly až na deset. Tato nepříznivá situace se samozřejmě promítá i do financování projektů, opakované změny a úpravy se často vyšplhají do milionů.

Nejnapjatější situace je v Praze

Když se poohlédnete do minulosti, na první pohled uvidíte, že zlomem se stal rok 2003. Od té doby, rok od roku, počet stavebních povolení stále klesá. Problém však nastal mnohem dřív. Praha a nový trh s byty totiž řadu let čeká na nový územní plán. Měl být hotov v roce 2010, ale již za koaliční vlády ODS a ČSSD se začal celý proces prodlužovat.

Vše vzalo za své s primátorem Tomášem Hudečkem z TOP 09, který sice sliboval nový plán, jednodušší, rychlejší a transparentnější, ale práci na jeho znění opakovaně komplikovaly vztahy mezi magistrátem a Institutem plánování a rozvoje města (IPR). Byly i doby, kdy na magistrátu padaly návrhy na zrušení IPR. Není však jasné, kdo by pak celou agendu vedl.

Následně byl stanoven nový termín zhotovení metropolitního plánu na rok 2020, kdy skončí platnost stávajícího územního plánu. Bohužel situace je taková, že již vloni bylo jasné, že tento termín je zcela nereálný. Na politickém horizontu se nyní objevil rok 2022.

Co si slibují developeři od nového územního plánu?

Všichni developeři vám jedním dechem řeknou. „Ubude papírů a pobíhání po úřadech.“ Spojením územního a stavebního řízení do jednoho celku se celý proces urychlí a výsledkem bude jedno koordinované povolení. Jak bude ale vypadat trh s nemovitostmi do roku 2022? Bude v Praze k prodeji dostatek bytů? Pro letošní rok je plánováno postavit 6 600 nových bytů.

Společnost FINEP připravuje v Praze řadu nových projektů

Rezidenční projekt Prosek Park vstoupil do 12. etapy prodeje a nabízí Pražanům ke koupi celkem 106 nových bytů.

nasdum.eu_finep_cz_01

Zdroj obrázku: finep.cz

Nové bydlení najdete i v rezidenční lokalitě Malý háj, kde je aktuálně v nabídce 72 nových bytů.

nasdum.eu_finep_cz_02

Zdroj  obrázku: finep.cz

V nabídce pro rok 2017 společnosti FINEP je i možnost získat bydlení v atraktivní lokalitě Britská čtvrť ve Stodůlkách nebo v jedné z nejoblíbenějších rezidenčních čtvrtí současnosti – Prosek Park.

nasdum.eu_finep_cz_03

Zdroj obrázku: finep.cz

Milovníci přírody pak jistě ocení i nové byty v Hostivaři Nad Přehradou.

nasdum.eu_finep_cz_04

Zdroj obrázku: finep.cz

Společnost FINEP pro vás připravila také nové webové stránky. Naleznete zde konkrétní nabídky jednotlivých domů či bytů, včetně jejich dispozice, velikosti, orientace a také, často některými developery utajované, konkrétní ceny. Nejlepší ale bude, vyzkoušet si nový web na vlastní klik.

Zdroj náhledového obrázku: finep.cz

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *