Povidla z rajčat? Jde to, musíte ale použít také ovoce

Rajčata

Konec srpna a začátek podzimu je období, kdy se prolíná sklizeň rajčat a jablek. Proto je dobrý nápad využít je a zpracovat najednou. Povidla z rajčat a jablek jsou považována za velice chutná a jejich příprava rozhodně není náročná. Jediné, co budete potřebovat, je dostatek času, protože výroba povidel se zkrátka nedá uspěchat. Troufnete si letos na rajčatová povidla i vy?

Co budete potřebovat na povidla z rajčat?

Připravte si 1 kilogram jablek, která omyjete. Zbavte je otlučených částí a také jádřince. Můžete je loupat, ale nemusíte. Je to na vás. Rajčat budete potřebovat 1,5 kilogramu. Přeberte je, odstraňte stopky a omyjte. Také rajčata můžete nebo nemusíte loupat. Rajčata i jablka nakrájejte na kostičky. Dusíme samostatně v hrncích doměkka. Rajčata budou hotová téměř hned, jablka potřebují více času. Měkké ingredience propasírujeme do stejné nádoby přes cedník. A nyní už jen vaříme do požadované hustoty.

Jablka a rajčataFoto: Pixabay

Přidat cukr nebo ne?

Chcete-li, můžete přidat cukr (někdy to není nutné, obzvláště když jsou jablka dost zralá). Doporučuje se přidat vanilkový cukr, který dodá povidlí další zajímavé aroma. Někteří přidávají taktéž špetku mleté skořice nebo 1 až 2 dl rumu. Pokud chcete, můžete vše rozmixovat tyčovým mixérem. Horká povidla plníme do čistých sklenic, zavíčkujeme a otočíme dnem vzhůru.

Jablka a rajčata: dobrá kombinace

O tom, že rajčata s jablky jdou dohromady, svědčí celá spousta receptů. Můžete je společně najít v salátech, vyrábí se z nich chutney nebo dokonce nápoje. Vždyť i do kečupu přidáváme určité množství jablek! Zajímavá je následující polévka z rajčat a jablek:

Na 2 lžících olivového oleje osmažte polovinu cibule (nakrájené najemno) a 2 stroužky utřeného česneku dosklovita. Následně přidejte asi 500 g jablek, která byla oloupána, zbavena jádřince a nakrájena na kousky. Nyní přidejte také 1 kg rajčat, oloupaných a nakrájených na kousky, a také 2 bobkové listy. Osolte a opepřete podle chuti a povařte asi 45 minut. Poté vyjměte bobkové listy a rozmixujte dohladka. Podávejte zastříknuté olivovým olejem.

Zdroje info:

https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/povidla-z-jablek-a-rajcat-30000828.html

https://www.lifeasastrawberry.com/creamy-apple-tomato-soup/

Foto: Pixabay