Tipy pro pěstování bonsají pro začátečníky

bonsaj

I když vypadá pěstování bonsají na první pohled složitě, zvládnou ho vypěstovat třeba i začátečníci. Bonsaje, které svým vzhledem připomínají malé stromky, pochází z Asie. Tyto drobné ohebné stromky se dají navíc pomocí tvarovacího drátku různě aranžovat. Díky zelenému substrátu, který připomíná vstupní bránu do přírody, lze bonsaje navíc různě upravovat. Výsledkem této kombinace je vzhled, který milujeme a který nás tak přitahuje. S bonsajem si každý opravdu vyhraje, a pro někoho mohou být bonsaje i celoživotním koníčkem.

Bonsaje do misky

Některé bonsaje lze pěstovat v misce, ale neznamená to, že by byly nenáročné. Musíte počítat s tím, že i v tomto případě je základem úspěšného pěstování dobrá zemina, kterou je nutné správně zalévat. Stromky, které pěstujete v malých miskách vyžadují téměř každodenní péči.

Stromkům, keříkům i rostlinám většinou dřevnatí kmínek, což jim dává oblíbený vzhled malého stromu. Bonsaj je ale mnohem citlivější a náchylnější než strom vyrůstající v zemi. Na druhou stranu lze bonsaj vypěstovat i z některých pokojových rostlin, které mají drobné lístky. Lze je vypěstovat například i z některých citrusovníků.

bonsaj

Foto: Pixabay

Nejvhodnější bonsaj pro začátečníky

I když patří bonsaje mezi celoroční rostliny, zimní období přežívají nejraději v teplí místnosti, nebo ve skleníku. Během zimních dní, kdy do skleníku slunce svítí opravdu hodně, ale chraňte bonsaje před přímými slunečními paprsky.

Pro začátečníky je nejvhodnější pěstování tzv. bonsaje skalníku, který se dá dobře tvarovat. V době jeho květu je důležité dopřát mu řádnou zálivku bohatou na živiny. Substrát, který je obohacen o humus poskytne bonsaji potřebné živiny a hnojení je potřeba provádět slabším roztokem hnojiva. Při nedostatku dostatečného zavlažení substrátu ztrácí bonsaj nejen květy, ale snadno i uvadá. Skalník je potřeba chránit především proti mrazům kvůli úhynu jeho kořenů.

Zdroje informací: https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-pestovat-bonsaje-30001108.html

https://www.westwing.cz/inspiration/zahrada/pestovani-kvetin/jak-pestovat-bonsaj/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.