Pořiďte si rostliny, které ze zahrady vypudí krtky a hraboše

Mít na zahradě hraboše není nic příjemného. Ani krtek nemusí být tím pravým pro vaši úrodu i přesto, že sám o sobě nijak výrazněji neškodí. Pokud však na zahradě ani jednoho z nich nechcete, můžete zvolit přírodní způsob, jak je odradit. Jde o nejrůznější druhy rostlin, které nemají krtci ani hraboši rádi.

Afrikány

Afrikány snadno vypěstujete ze semen, nebo si je můžete koupit již jako vzrostlé rostliny. Jejich velkou předností je to, že zahrady mohou odpuzovat kromě krtků a hrabošů také slimáky nebo mšice. Jde zkrátka o rostliny, které většině zvířat příliš nevoní, takže pokud z nich uděláte malou pomyslnou hradbu okolo záhonu, můžete tím ochránit své rostliny.

Řebčík královský

Další rostlinou, se kterou vytvoříte odpuzovač proti hrabošům a krtkům, je řebčík královský. Tato rostlina je navíc velmi dekorativní, kdy má krásné oranžové květy. Jeho cibule je jedovatá, takže se navíc nemusíte bát, že by jí snad nějaký hraboš snědl. Kvete víceméně po celé léto a celoročně navíc plní právě funkci odpuzovče.

Foto: Pixabay

Máta a česnek

Jako další způsob, jak odpudit především hraboše, bude fungovat máta nebo česnek. Jde o rostliny, které využijete i z praktického hlediska, takže se jejich přítomnost na zahradě rozhodně vyplatí. Podobně může fungovat i pryšec, takže pokud ho v rámci plevele objevíte, zkuste ho nechat na místě, aby fungoval jako odpuzovač. Výhodou máty je fakt, že se poměrně snadno množí i pěstuje, takže ji můžete umístit klidně i na několik míst na zahradě. Při sklizni si můžete bylinku usušit a používat například na čaj pro lepší trávení.

Lichořeřišnice

Dalším způsobem, jak ochránit pěstované rostliny, je vysazení lichořeřišnice. Ta může pomoci hlavně při boji se slimáky, kdy si mnohem raději pochutnají právě na lichořeřišnici a vaši zeleninu nechají na pokoji.

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/rostliny-odpuzujici-hlodavce-20300613.html a https://www.dumazahrada.cz/clanek/osvedcene-tipy-jak-se-zbavit-mysi-hryzcu-a-hrabosu-v-zahrade-20210908.html

Náhledové foto: Pixabay