Jak vytápět koupelnu

Koupelna

Jestli je v některé místnosti v bytě potřeba mít skutečný teplotní komfort, pak je to koupelna. Je to důležité nejen z hlediska našeho pohodlí a příjemných pocitů, ale i pro naše zdraví. Vytápění koupelny je tak nesmírně důležité. Současně je ale také poměrně specifické. Co tedy lze o vytápění koupelen říct?

Všude dobře, v koupelně nejlépe

Koupelna je místo, kde trávíme poměrně hodně času, proto je rozhodující, cítit se v ní pohodlně. Při sprchování je vždy důležité vyvarovat se chladu, obzvláště pak v zimním období. Když nám venku za nehty leze mráz, je příjemné moci se zahřát alespoň v koupelně. Vhodné vyhřívaní koupelny je tedy nezbytnou součástí vybavení každé moderní koupelny.

Koupelnové topení by však nemělo být nikterak závislé na ostatních topidlech, kterými vytápíme zbytek našeho domova. Potřeba topení v koupelně bude vždy jiná než u topení v obýváku. Jaké jsou tedy možnosti?

Typy topení do koupelen

Teoreticky je samozřejmě možné použít jakýkoliv typ topení. Dobrou volbou je určitě podlahové topení. K tomu se vyplatí přidat zabudované elektrické topení v podobě klasického žebříku. Jednotlivé topné spirály poskytnou komfort i mokrým ručníkům během zimy. Tento typ topení bude navíc moci být pevně ukotven ke stěně a nebude v prostoru koupelny příliš vyčnívat.

Pro rychlé vyhřívání vzduchu v koupelně budou zase vhodnější sálavá topné tělesa. Ta je ovšem potřeba umístit do volného prostoru. K nim je však třeba přistupovat opatrně. Jejich rizikem může být popálení o jejich žhavé spirály a jejich použití se nedoporučuje především u rodin s malými dětmi.

Je na místě zmínit i halogenové zářiče. Tato topidla s různým počtem topných těles a různých rozměrů lze zavěsit i na zeď. Jejich nevýhodou je nerovnoměrné rozprostření tepla v místnosti. Teplo tedy na vás dopadá buď shora, nebo z boku. Umístit je lze však prakticky kamkoliv, třeba na zeď nebo na strop.

Také jejich ovládání je snadné, třeba pomocí tažného provázkového lanka. Tato topná tělesa kromě tepla vydají i trochu světla. Jsou obecně nevhodné pro delší ohřev místnosti a nesnesou ani příliš velké a dlouhodobé vlhko.

Zdroje informací: https://www.chatar-chalupar.cz/teplo-v%c2%a0koupelne/

 https://www.czkoupelna.cz/tipy-a-rady-do-koupelny/jak-vytapet-v-koupelne-ekonomicky-podrobny-prehled-moznosti/

 Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.