Pomozte vhodně navrženou zahradou udržovat biodiverzitu

02_zahrada

Biodiverzita neboli rozmanitost života je v poslední době velmi často skloňovaný pojem. Její úbytek má totiž dopady do mnoha oblastí. V našich končinách je potom nejvíce patrný úbytek hmyzu. Na úbytek biodiverzity má vliv celá řada faktorů, jedním z těch nejvýznamnějších je ale mizení přirozeného přírodního prostředí, nebo alespoň prostředí, ve kterém mohou rostlinné a živočišné druhy existovat a prosperovat. Tento problém je přitom spojen nejen s kácením deštných pralesů nebo stavbou industriálních parků, svoji roli hrají i zdánlivé maličkosti v podobě našich vhodně upravených zahrad. Jak by měla vypadat taková, která biodiverzitu naopak podpoří?

Pestrá a šetrná zahrada

Druhová rozmanitost znamená, že se může vytvořit přirozená rovnováha, což mimo jiné znamená i regulaci škůdců. O zahradu podporující biodiverzitu bychom tak měli usilovat nejen z „vyšších cílů“, ale i z cílů zcela prozaických. Klíčem je přitom především pestrost a šetrnost zahrady vůči životu v ní. Vyhněte se proto agresivním hnojivům a pesticidům. Existují šetrnější přírodní prostředky, které pokud budete používat, vaše zahrada bude u živočichů všeho druhu hned „oblíbenější“.

Ať již na zahrádce pěstujete okrasné rostliny nebo zeleninu, snažte se o to, aby na ní vždy rostlo vícero různých druhů, čím více, tím lépe. Různé kořenové systémy a jiné nároky na živiny znamenají pomalejší vyčerpávání půdy. To zase umožní prosperovat dalším druhům. Různé druhy rostlin navíc navštěvuje různý hmyz.

01_zahrada

Foto: Pixabay

Trávník

Trávník je nezbytnou součástí každé zahrady. Jeho výběr je velmi důležitou součástí snahy o vyšší míru biodiverzity. Volte trávníky, které jsou odolné. Čím lepší v tomto ohledu budou, tím lépe budou zadržovat vodu a potřebovat méně péče v podobě již zmíněných chemických hnojiv a pesticidů.

Pokud je vaše zahrada větší, zauvažujte nad možností proměnit některé její části v louku. Na trhu jsou dnes dostupné luční směsi, díky kterým si hmyz vaši zahradu doslova zamiluje.

Další zajímavé prvky

Rozmanitost života na vaší zahradě podpoříte také vybudováním zahradního jezírka, které se spolu se svými břehy stane také domovem řady živočichů. Stejně tak je velmi užitečná instalace tzv. hmyzího hotelu. V kombinaci s pestrým a co nejpřirozenějším prostředím zahrady zajistí, že u vás nouze o hmyz rozhodně nebude.

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.