Jak si vyrobit domácí heřmánkovou mast

Heřmánek

Heřmánek a různé výrobky z něj jsou blahodárné pro naše tělo. Lze jej využívat na mnoho problémů. My si dnes řekneme, jak si vyrobit doma domácí heřmánkovou mast. Není to nic složitého. Pojďme tedy na to!

Účinky heřmánku a kdy jej sbírat

Heřmánek je skvělá bylinka, která je téměř univerzální. Lze ji využít jak vnitřně, tak vnějším užitím. Je to silná protizánětlivá látka, stejně tak heřmánek dezinfikuje. Lze jej využít například na spáleniny od slunce, na štípance od hmyzu či na oděrky na kůži. Nejlepší je na tyto věci použít mast z heřmánku. Tu si vyrobte nejlépe nyní. Heřmánek totiž kvete o prázdninách. V přírodě je však dobré dát si pozor, abyste si jej nespletli s rmenem sličným, který je heřmánku velmi podobný.

Bambucké máslo

Foto: Pixabay

Co na heřmánkovou mast potřebujete?

Na přípravu domácí heřmánkové masti si připravte tyto tři ingredience. Jde o kokosový olej, bambucké máslo a dvě hrsti čerstvých květů heřmánku pravého. Kokosového oleje si pak nachystejte 150 g a bambuckého másla 50 g.

Postup přípravy

A jak z výše zmíněných ingrediencí heřmánkovou mast vytvořit? Nejprve nad párou či v horké lázni rozehřejte kokosový olej a bambucké máslo. Potom do již tekutých tuků vložte dvě hrsti čerstvých heřmánkových květů. Ty ještě předtím nastříhejte na menší rozměry. Nyní nechte v olejovém základu probublat pár minut. Po probublání odstavte a vychlaďte. Směs zakryjte a na chladném místě nechejte květy v oleji a másle přes noc louhovat. Druhý den směs opět zahřejte a přeceďte tekutinu přes jemné síto nebo plátno, aby v masti nezůstaly kusy heřmánku. Přecezujeme do nachystané krabičky, v které budeme mast uchovávat. Výsledný produkt pak necháváme na temném a chladném místě.

Náhledové foto: Pixabay

Jan Mikulín - profile photo

Jak bydlet co nejlépe? Vychytávek v domácnosti je spousta. O některé se s vámi podělím.