Jak udělat koupelnu bezpečnou pro děti

02_dite

Koupelna není pro děti většinou místem primárně určeným k očistě těla, ale spíše místem skvělé zábavy. S tím ale designéři koupelen většinou tak úplně nepočítají a na děti tam tak číhá řada potenciálních nebezpečí. Pokud právě zařizujete koupelnu a čekáte, že se v ní budou jednou koupat děti, je proto na místě myslet i na jejich bezpečnost. I drobné úpravy mohou mít v tomto případě poměrně zásadní vliv a uchránit děti od zranění. Také při používání koupelny je třeba dbát na dodržování bezpečnostních pravidel.

Zásuvky i chemie

Se zásuvkami v koupelně musí opatrně manipulovat i dospělí, pro děti ale představují skutečné nebezpečí. Zásuvky lákají děti k tomu, aby do nich něco strkali, nejlépe své prsty. Vlhké prostředí koupelny činí tyto pokusy ještě nebezpečnější. V koupelně proto více než kde jinde dbejte na zabezpečení zásuvek a na to, aby byly chráněny dětskou pojistkou.

Koupelna je také místem, kde lidé často skladují nejrůznější čistící a dezinfekční prostředky. I ty musí být pod zámkem tak, aby se k nim děti nemohly dostat a nenapadlo je např. použít savo jako sůl do koupele…

Další potenciální nebezpečí mohou představovat žiletky, které je třeba také dostat z dosahu nenechavých dětských rukou.

01_dite

Foto: Pixabay

Pozor na uklouznutí

Děti mají sklony k běhání a prudkým pohybům, proto by v koupelně měly být vždy předložky a protiskluzové povrchy. Protože ale uklouznutí nelze nikdy vyloučit, v koupelně by se neměly vyskytovat ostré rohy. Vybírejte podle toho umyvadlo i koupelnový nábytek. Zdánlivě triviální připomenutí, které ale může dítě uchránit od vážného zranění.

Baterie není hračka pro děti

Při hraní ve vaně není těžké omylem zavadit o baterii, nemluvě o cíleném hraní si s baterií. Ve vteřině tak může na dítě místo příjemně teplé vody téct voda horká. Zvláště pokud teplou vodu připravuje bojler, horká voda může dítě opařit a způsobit mu ošklivé popáleniny, třeba i s celoživotními následky. Baterie ve vaně, ve které se koupou děti, by proto měla být vždy opatřena bezpečnostním prvkem v podobě aretace páky v bezpečné podobě.

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.