Jak nejlépe prodat starožitnosti z dědictví

01_starozitnost

Dědictví v podobě starého bytu plného věcí, které vypadají staře, ale nic moc o nich nevíme, staví člověka před problém: jak předměty identifikovat, určit jejich potenciální cenu a nakonec je prodat? Nic z toho samozřejmě není nikterak „povinné“, starožitnosti si můžete ponechat a zkrášlit si jimi svůj byt či dům. Ten ale není vždy zařízený tak, aby se do něj starožitné věci hodily, anebo tam na ně zkrátka není místo. A navíc – peníze se hodí vždy, tak proč starožitnosti neprodat. V takovém případě je ale třeba se trochu ponořit do specifické problematiky prodeje starožitností.

Co mám na půdě za poklady?

Prvním krokem je vždy alespoň rámcové určení toho, co jsme vlastně zdědili a jakou cenu za to můžeme v případě prodeje očekávat. Můžeme samozřejmě tento krok vynechat a hned navštívit starožitníka, vždy je ale lepší mít alespoň nějakou představu toho, co můžeme čekat. V případě obrazů hledejte podpis autora, v případě porcelánu značku porcelánky apod. Tyto informace potom zkonzultujte s internetem, odbornými publikacemi apod. U některých předmětů samozřejmě na žádné identifikační údaje nenarazíte, tam budete skutečně muset počkat na vyjádření odborníka.

02_starozitnosti

Foto: Pixabay

Návštěva starožitnictví nebo aukční síně

Prodej je možné zrealizovat několika způsoby. Tím nejjednodušším je samozřejmě vystavení daného předmětu na některém internetovém portále, pokud ale nejste odborník, pro správné nastavení ceny budete muset nejprve navštívit profesionála a situaci s ním zkonzultovat.

U starožitníka je možný přímý prodej, případně prodej komisní. Částku, kterou máte možnost za daný předmět získat, vám sdělí každý starožitník. Vždy se ale samozřejmě vyplatí obejít jich víc a teprve potom všechny nabídky posoudit.

Další možností je prodej v aukci. Stejně jako vyrazíte s předměty ke starožitníkovi, můžete vyrazit také do aukční síně. I tam dojde k jejich nacenění a nastavení vyvolávací ceny. Zvláště u unikátních a opravdu cenných kusů může právě aukce přinést největší zisk. V případě aukčního prodeje je ovšem nutné na druhou stranu počítat také s dlouhou dobou, která uplyne od nacenění předmětu do jeho vlastního prodeje.

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.