šindel

Pokládka šindele: Kde se ušetřit dá a kde ne?

Druhy šindelové krytiny na střechu jsou různé. Existuje například kanadský šindel, asfaltový šindel ten patří mezi nejznámější svého druhu. Ať už si vyberete šindel jakýkoliv, je dobré vědět, na čem se dají ušetřit peníze i čas, a na čem ne.

Co ovlivňuje pokládku?

Nejprve je nutné si uvědomit, co pokládku ovlivňuje. Pokládku především ovlivňuje tvar šindele. Mezi ty nejsložitější tvary patří typ Diamant a bobrovka. Tyto tvary potřebují dokonalé zaměření, jelikož snadno zobrazí veškeré chyby při pokládce, díky svým velkým úsekům. Naopak mezi ty nejjednodušší patří střešní šindel ve tvaru obdélníku nebo laminované šindele normální či samolepící. Samolepivé šindele je nutné slepovat pomocí folie, která zakryje modifikovaný asfalt. Odstraňován folie však může celé pokládání šindele ztížit. Pokládání šindele laminované je naopak rychlejší a jde, jak se říká ,,pěkně od ruky‘‘ díky svému tvaru i rozměrům.

Na čem tedy ušetřit?

Nejvíce se dá ušetřit na úžlabí. Úžlabí proplétané i jednostranně zaříznuté je místem, kde se vykládají šindele.  Toto úžlabí navíc bývá nejen žrout času, ale i peněz. Do úžlabí je také potřeba při proplétaní instalovat dvakrát více materiálu než na zbylé ploše střechy.  A když v tomto místě jsou dvě vrstvy na sobě, je to zároveň nejvíce rizikové místo kvůli zatečení vody. Instalace je rychlá v případě, že se do úžlabí položí jednovrstvý pás a po bocích se přichytí hřebíky. Tímto řešením se také zamezí protečení vody a celkově se zlepší odvod vody nebo nečistot ze střechy a ušetříte peníze za materiál.

Kde se šetřit nedá!

Nikdy nešetřete při pokládání první startovní řady. Nedoporučuje se otáčet první šindel vzhůru nohama, ale naopak odříznout viditelné tabule a posunout šindel k hraně okapu. Tímto způsobem se samo lepivé body posunou směrem dolů a přilepí se ke střeše už u okapové hrany. Pokud totiž šindel otočíte, samo lepivé hrany se posunou nahoru a střecha u okapu slepena nebude a to přece nechceme.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *