2012-10-13 15.17.28

Podmínky úspěšné kolaudace

Kolaudace rodinného domu je procesem, který představuje jakési nezbytné zakončení celého procesu stavby. V současné době jsou jasně stanoveny podmínky kolaudace rodinných domů. Ne všichni stavebníci jsou s těmito podmínkami seznámení a přesně tedy ví, co se po nich bude chtít. Pokusme se tedy přesně soustředit na to, co budete potřebovat a jakým způsobem je třeba se na kolaudaci domu připravit. Jen pro upřesnění je třeba hovořit o tom, že se jedná o kolaudační rozhodnutí. Pojem kolaudace je již zastaralý.

Kolaudace domu co je potřeba

Pro kolaudaci domu je nutné mít hned několik základních dokumentů. Všechny důležité doklady ke kolaudaci vám přehledně nabízíme v následujících odrážkách.

–          geodetický plán

–          stavební deník či jeho kopii

–          revizní zprávu od hromosvodů

–          revizní zprávu o těsnosti komínů

–          revizní zprávu o plynoinstalaci

–          revizní zprávu elektřiny

–          posudek o měření radonu na pozemku

–          projektovou dokumentaci jímky, popř. ČOV

 Jaké stavby musí projít kolaudací

Kolaudační řízení se vztahuje kompletně na všechny stavby, které jsou určeny pro trvalé bydlení anebo rekreační účely. Jejich maximální výměra činí 150 metrů zastavěné plochy. Jedná se ale i o stavby podzemní s výměrou do 300 metrů. Lhůta na vyřízení kolaudace se pohybuje mezi 40 až 60 dny. U některých menších staveb typu skleníku či sýpky postačí pouze oznámení příslušnému stavebnímu odboru daného obecního úřadu.

Co si připravit přímo ke kolaudační prohlídce stavby

Podle nejnovějšího zákona by na stavbě měly být zhotoveny všechny stavební činnosti, a to kompletně. Jak probíhá kolaudace je vcelku jasné. Na místo přijede úředník, který si vyžádá některé dokumenty. Bude chtít vidět to, jak se stavba shoduje s projektovou dokumentací. Prohlédne si také bezpečnostní prvky, jako třeba hasicí přístroje a podobně.

Zdroj náhledového obrázku: Vlastní archiv Radka Štěpána

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

18 komentářů

 1. LK Odpovědět

  Dobrý den,
  pracuji na stavebním úřadě, ale takovýto nesmysl jsem ještě nečetla. Pokud chcete publikovat takovéto články tak si ověřete, co do nich píšete za nesmysly, Žádný kolaudačná zákon neexistuje, kolaudační rozhodnutí se na stavby povolené po roce 2007 nevydává…atd.

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Dobrý den,
   děkuji za připomínky.
   Kolaudační rozhodnutí jsem skutečně při předávání stavby neobdržel. Jedná se o rozhodnutí o užívání stavby, pokud si dobře pamatuji. Termín kolaudační zákon je nešťastný a přívlastek kolaudační jsem odstranil.
   Nicméně novostavba nám stojí, kolaudace proběhla v pořádku.
   Web stoprocetně není bez chyb a já se nepovažují za odborníka na veškerá témata.
   I proto se třeba i prostřednictvím diskuze nechám rád poučit a případné nepřesné informace doplním.
   S pozdravem
   Radek Štěpán

   1. Mickey Odpovědět

    Radku, když se tedy přiznáváte, že nejste odborník, tak takové věci prostě nepište. A když už ano, tak je před publikací konzultujte s patřičnými odborníky. Internetu i lidem se ohromně uleví, když jim takoví pisálkové nebudou činit svými články zbytečné problémy. Děkuji.

    1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

     Nevím, jestli se internetu uleví. Náš dům je hobby magazín, nikoli odborný plátek. Chcete-li odborný článek, musíte jinam a solidně si za jeho přečtění zaplatit.

   1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

    Dobrý večer,
    já ji v rámci projektu nakreslenou měl, ale bylo to spíše skrze ČOV, již jsme musel povinně mít.
    V průběhu stavby a ani při kontrole se na ni ovšem nikdo neptal.
    Dle mého názoru není třeba.
    Radek Štěpán

  2. Simona Odpovědět

   Dobrý den chtěla bych se zeptat když někdo staví RD novostavba a elektrickou skříň má mimo pozemek a to ještě pribudovany na cizí stavbě?Je možné že projde kolaudaci a jak mu to mohl el zapojit .A jak může stavět na půdě která je vedena na katastru jako orná?Děkuji za odpověď a popřípadě. Na koho se obrátit

  3. Ondřej Odpovědět

   Dobrý den. Koupil jsem novostavbu ve fázi hrubá stavba. Stavba začala v roce 2009. Banka u které jsem bral hypotéku mi řekla , že do konce tohoto roku potřebuje vyjádření stavebního úřadu že Dům je zkolaudováný. Chtěl jsem se zeptat co vše je zapotřebí na domů udělat abych zkolaudovali pro potřebu banky.. Dům je patrový, už v domě bydlíme protože jsem dodělal přízemí kde je koupelna, kuchyň obývací pokoj ve kterém spíme, v patře jsou 3 místnosti a koupelna která není hotová resp. Není nic.jen podlahy vylité anhydritem. Chtěl jsem se zeptat zda mi to takto stačí na kolaudaci. Dům není zateplen a je postavy s cihlových bloku Zn. Porotherm. Děkuji za odpověď

 2. Marta Odpovědět

  Dobrý den, má otázka se týká stavebního deníku…. Tudíž – ptal se Vás po něm někdo? My totiž máme zhruba tak 2 měsíce do „kolaudace“ a zjistili jsme, že byse od začátku stavby měl vést tento deník…který bohužel nemáme, a který by prý měl vést stavební dozor – který též nemáme… 🙁 děkuji za případné info.. Marta

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den,
   my měli jako stavební dozor zároveň projektanta, který ale žádný deník neřešil.
   Zjistili jsme to také zhruba v té době, co vy.
   Při kolaudaci do něj paní zběžně nahlédla, spíš aby věděla, že si něco takového vedeme.
   Samozřejmě jsme tam věci psali jen naoko.
   Když zadáte v Googlu stevební deník tiskopis nebo stavební deník vzor, určitě vám to najde jak bezplatné, tak i jemně placené vzory, kam si jen doplníte info.
   Ať se kolaudace podaří!
   Radek Štěpán

 3. Eva Matoušková Odpovědět

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, když rodiný dům, který je už dost starý a to že není zkolaudovaný a tudiž není zanešen v katastru, jsme se dověděli až po smrti prarodičů. Otázka zní: lze zažádat dodatečně o kolaudaci a plati stejná pravidla jako u kolaudace novostavby?
  Děkuji
  Matoušková

 4. Radek Odpovědět

  Dobry den, mame dum svepomoci do 150 m2, budeme misto 10 cm zateplovat 16 cm, tim presahneme 150 metru asi o 1metr, 30 cm. Bude s tim nejaky problem pri kolaudaci ?

 5. Lenka Odpovědět

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda při kolaudaci je potřeba doložit i účtenky od nákupu hasicích přístrojů?Nebo jestli stačí mít platnou revizi.Děkuji

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den,
   nám stačily dva hasicí přístroje s platnými revizemi. Účtenky paní ze stavebního při kolaudaci neřešila.
   Jen chtěla, aby měly přístroje své pevné místo na stěně.
   Radek Štěpán

 6. Radmila Odpovědět

  Dobrý den.
  V plánech máme plynové topení, ale při stavění domu jsme se rozhodli pro tepelné čerpadlo (voda – vzduch). Ke kolaudaci by jsme měli mít nějaké stanovisko hygieny. Ale vůbec nevím jestli zajet na krajskou hyg. stanici, nebo stačí jim poslat nějaký formulář, a pokud ano tak kde ho najdu,
  Děkuji předem za radu.

 7. Martin Odpovědět

  Dobrý den. Úřednice odmítla zkolaudovat novostavbu i přesto že vše máme v pořádku z důvodu oplocení předzahrádky.

 8. Jana Odpovědět

  Dobrý den,
  chtěla jsem se zeptat, zdali nám bude provedena kolaudace i bez tepelného čerpadla, které v projektu máme avšak nevíme, jestli nám na něj zbydou finance, jako doplňkovým zdrojem máme krbová kamna.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *