Kompresory

Podle čeho vybrat kompresor

O tom, že by kvalitní kompresor neměl chybět v žádné dílně, není fakticky pochyb. Minimálně nehustit kola potřebujeme čas od času všichni. Stříkání barvou a mnohé další záležitosti, které mohou být řešeny za pomocí pneumatického nářadí, ovšem také hovoří jasnou řečí. Pokusme se v následujícím textu přesně poukázat na aspekty, podle kterých je vhodné si kompresor vybírat. Ne všechny přístroje se totiž musí do domácnosti hodit. Koupit si zbytečně naddimenzovaný kompresor znamená utratit finanční prostředky, které by bylo možné použít mnohem efektivněji.

Hlavní parametry výběru kompresoru

Nejdůležitější je při výběru kompresoru cena. Ta se odvíjí jednak od značky a jednak také od celkového množství odebíraného vzduchu a od pracovního tlaku. Zapomenout bychom neměli ani na provozní náročnost. Jde především o odběr elektrické energie. V neposlední řadě by nás měla zajímat celková hlučnost kompresoru. Důležitá je i doba, po kterou může kompresor vykonávat svou činnost. Zejména malý kompresor do auta na 12V funguje pouze krátkodobě, respektive přerušovaně.

Předpokládaný odběr kompresoru

Předpokládaný odběr kompresoru byste měli mát promyšlen ještě předtím, než se pro jeho koupi budete rozhodovat. Pro přehlednost uvádíme možnosti odběru jednotlivých typů kompresorů:

– 50 – 160 l/min – Vhodný pro stříkání malých ploch, ofukování, huštění pneumatik a použití v menší dílně

– 100 – 260 l/min – Určený na stříkání středně rozsáhlých míst. Hodí se i pro hobby pneumatické nářadí menšího výkonu.

– 260 – 410 l/min – Vynikající pro stříkání velkých ploch. Pro středně výkonné pneumatické nářadí plně postačí a zvládne i NC stroje s nižší spotřebou.

– 410 – 660 l/min – Perfektní pro stříkání maximálních plocha náročná pneumatická nářadí. Své místo si najde v pneuservisu anebo jiné profi dílně.

Náročnost na provoz

Provozní náročnost se vyznačuje tím, že se jedná o provoz přerušovaný anebo konstantní. Ideální je volit větší olejový kompresor, který dokáže pracovat opravdu konstantně a bez jakýchkoli obtíží. Sehnat se dá klidně i okolo 3000 korun. Malé kompresorky do auta zvládnou nahustit kolo, ala nic víc.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

1 komentář

  1. Kompresor Odpovědět

    Dobrej článok, jenom bych upozornil na to, že i když cena kompresoru je dobrá, něco jiného se pak ukáže na nákladech za údržbu. Osobně sázím na kvalitu. Posledně jsem koupil kompresor z kompresory-vzduchotechnika.cz/ a jsem spokojenej. Nikdy to však není lehká volba. Na trhu je teď již tolik nabídek, že se v tom člověk téměř ztratí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *