06/04/2015
Kategorie: Dílna, Interiér, Novinky

Podle čeho vybrat kompresor

O tom, že by kvalitní kompresor neměl chybět v žádné dílně, není fakticky pochyb. Minimálně nehustit kola potřebujeme čas od času všichni. Stříkání barvou a mnohé další záležitosti, které mohou být řešeny za pomocí pneumatického nářadí, ovšem také hovoří jasnou řečí. Pokusme se v následujícím textu přesně poukázat na aspekty, podle kterých je vhodné si kompresor vybírat. Ne všechny přístroje se totiž musí do domácnosti hodit. Koupit si zbytečně naddimenzovaný kompresor znamená utratit finanční prostředky, které by bylo možné použít mnohem efektivněji.

Hlavní parametry výběru kompresoru

Nejdůležitější je při výběru kompresoru cena. Ta se odvíjí jednak od značky a jednak také od celkového množství odebíraného vzduchu a od pracovního tlaku. Zapomenout bychom neměli ani na provozní náročnost. Jde především o odběr elektrické energie. V neposlední řadě by nás měla zajímat celková hlučnost kompresoru. Důležitá je i doba, po kterou může kompresor vykonávat svou činnost. Zejména malý kompresor do auta na 12V funguje pouze krátkodobě, respektive přerušovaně.

Předpokládaný odběr kompresoru

Předpokládaný odběr kompresoru byste měli mát promyšlen ještě předtím, než se pro jeho koupi budete rozhodovat. Pro přehlednost uvádíme možnosti odběru jednotlivých typů kompresorů:

– 50 – 160 l/min – Vhodný pro stříkání malých ploch, ofukování, huštění pneumatik a použití v menší dílně

– 100 – 260 l/min – Určený na stříkání středně rozsáhlých míst. Hodí se i pro hobby pneumatické nářadí menšího výkonu.

– 260 – 410 l/min – Vynikající pro stříkání velkých ploch. Pro středně výkonné pneumatické nářadí plně postačí a zvládne i NC stroje s nižší spotřebou.

– 410 – 660 l/min – Perfektní pro stříkání maximálních plocha náročná pneumatická nářadí. Své místo si najde v pneuservisu anebo jiné profi dílně.

Náročnost na provoz

Provozní náročnost se vyznačuje tím, že se jedná o provoz přerušovaný anebo konstantní. Ideální je volit větší olejový kompresor, který dokáže pracovat opravdu konstantně a bez jakýchkoli obtíží. Sehnat se dá klidně i okolo 3000 korun. Malé kompresorky do auta zvládnou nahustit kolo, ala nic víc.

1 komentář
  1. kmprs@centrum.cz'

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.