Pěstování brokolice nemusí být složité. Začít je třeba v březnu

Brokolice

Z pěstování brokolice mají mnozí zahradníci respekt, nutno ale říci, že neoprávněně. Její pěstování totiž není tak složité, jako například pěstování květáku. Jednou ze základních podmínek je začít brokolici pěstovat již v průběhu března, protože od výsevu do sklizně to trvá asi 70 až 90 dní. Navíc nechcete, aby brokolice rostla v horkém počasí uprostřed léta, protože to pak snadno vybíhá do květu. Proto se vyplatí předpěstovat si sazenice doma.

Čas na výsev brokolice

Pokud nestihnete vysadit brokolici v březnu, nechte to na druhou polovinu července pro podzimní sklizeň. Konečné stanoviště na zahradě volte podle toho, kde jste loni pěstovali brukvovité rostliny. Rozhodně se nevyplácí dvakrát po sobě vysadit na stejné stanoviště brukvovité rostliny. To by se pak případní škůdci přežívající v půdě zaradovali. Měli by tak zeleninu přímo pod nosem.

Brokolice

Foto: Pixabay

Pozor na škůdce

Vzhledem k tomu, že vlhkost půdy je pro brokolici důležitá, je vhodné přikrýt půdu v jejich okolí netkanou textilií. Ta propustí sluneční paprsky, ale zabraňuje růst plevele a v půdě udržuje vlhkost delší dobu. Navíc může pomoci i proti některým škůdcům, jako jsou například dřepčíci. Tito broučci svým vzhledem i tím, že skáčou, připomínají blechy. Jejich nepřítelem je ale voda, takže pokud se s nimi trápíte, zvyšte zálivku.

Hnojení je žádoucí

Brokolice potřebuje pro správný vývin živiny. Dobrou zprávou je to, že jich potřebuje podstatně méně, než například květák. Vystačíte si s univerzálním hnojivem.

Se sklizní příliš nečekejte

Možná už se vám stalo, že jste si ze supermarketu přinesli brokolici, která za krátký čas začala žloutnout a její poupata se otevírala. Taková brokolice rozhodně už nemá tu nejlepší chuť. A na to je myslet také při sklizni. Sklízet bychom měli plně vyvinutou růžici, ale ještě v době, kdy poupata ještě nekvetou. Jakmile jeví růžice známky žloutnutí, už je pozdě. O nejlepší chuť jste přišli.

Zdroje info:

https://www.denik.cz/zahrada/pet-rad-pro-pestovani-brokolice-20180511.html

https://thehouseandhomestead.com/how-to-grow-broccoli-from-seed/

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.