Chcete sklízet vlastní plody? Výsev melounů je třeba řešit právě teď

Meloun vodní

Melouny k létu neodmyslitelně patří. Při jejich pěstování je třeba myslet hlavně na to, aby měli dostatečnou zálivku a také poměrně velký prostor. Někteří je s úspěchem pěstují ve skleníku nebo fóliovníku. Dá se to ale i na zahradě, když jim vyberete vhodné podmínky. Těmi je dostatek slunce, teplo a chráněné místo před větrem. Než je však dáme na konečné stanoviště, musíme si sazeničky předpěstovat.

Výsev sazenic

Ideální obdobím pro výsev sazenic je měsíc březen, nejpozději pak začátek dubna. Pro výsev si vyberte prostorné květináče, protože přesazování je kritickou činností, které je lepší se vyhnout. Pro klíčení je důležitá zejména teplota nad 20 °C. Abychom se nemuseli bát výkyvů teplot, sazeničky pěstujeme obvykle doma, kde jsme schopni jim zajistit optimální podmínky bez ohledu na počasí. Asi za týden můžete pozorovat, že semínka vyklíčila. Čím vyšší teplota, tím dříve se můžete dočkat klíčení (při teplotě 30 °C vyklíčí už za tři dny). Pro mladé rostlinky vybereme místo s dostatkem světla.

Meloun vodní

Foto: Pixabay

Výsadba až po „zmrzlých“

Teprve v druhé polovině května je vhodné období na výsadbu předpěstovaných sazeniček na venkovní stanoviště. Pokud ale ještě hrozí nebezpečí mrazu, výsadbu ještě odložte. Melouny jsou poměrně náročné na živiny, proto je vhodné, když do půdy předem zapracujete kompost. Někteří zahradníci pěstují rostliny na vyvýšené kopce zeminy. To je výhodné, protože voda pak dobře odtéká od rostliny. Minimalizujete tak riziko zahnívání, navíc můžete dosáhnout vyšší teploty půdy. Jednotlivé sazenice vysazujeme asi metr od sebe.

Meloun vodníFoto: Pixabay

Teplo je pro melouny důležité

Teplo lze tedy zajistit tím, že vytvoříme hromádku půdy, na kterou rostlinu zasadíme. Pomoci si ale můžeme také netkanou textilií černé barvy, kterou je třeba aplikovat na ještě prázdný záhon, a to již měsíc dopředu. Tento trik se dá použít u všech rostlin, které jsou citlivé na studenou půdu. Vrstva mulče může pomoci zachovat teplo i po výsadbě sazenic. Zároveň tím kontrolujete výskyt plevele a zachování vlhkosti v půdě.

Zdroje info:

https://www.ireceptar.cz/zahrada/melouny-ze-seminka-vypestujte-si-plody-sladke-jako-leto-samo.html

https://extension.umn.edu/fruit/growing-melons-home-garden

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.