Péče o matraci a prodloužení její životnosti: Pravidelné otáčení, vysávání a ochrana před vlhkostí

matrace

Kvalitní matrace má podstatný vliv na náš spánek. Klíčová je správná péče. Vhodná údržba může podstatně ovlivnit náš spánek, celkový zdravotní stav a prodloužit životnost matrace. Poradíme, jak na to.

Pro kvalitní spánek je zásadní správný výběr vhodné matrace. Mnohdy se nejedná o levnou investici. Je proto v našem zájmu o ni pečovat správně. Díky tomu se můžete nejen dobře vyspat, ale také prodloužit životnost výrobku.

Pravidelné obracení i otáčení matrace

Základním krokem je pravidelné obracení a otáčení matrace pro zachování její rovnoměrnosti v rámci pravidelného používání. Doporučuje se otáčet matraci alespoň jednou za tři měsíce, lepší je však častěji. Jde o to, že otočením matrace na druhou stranu a jejím přetočením z části hlavy na nohy je možné zabránit deformaci a prodloužit životnost.

Pravidelné čištění vysavačem

V rámci správné údržby a prodloužení životnosti je třeba pravidelně vysávat matraci. Díky tomu dochází k odstranění prachu, ale také roztočů a dalších nečistot, které se mohou na matraci hromadit. K tomuto účelu používejte nástavec s měkkými štětinami. Matraci vysávejte ze všech stran, a to včetně hran i rohů.

Ochrana před vlhkostí

Vlhkost může být v mnoha směrech pro matraci škodlivá. Je třeba ji chránit. Pakliže se matrace zamokří, navlhne, je zapotřebí ji co nejrychleji vysušit. V rámci prevence vlhkosti je třeba ložnici větrat a používat vysoušeče či odvlhčovače vzduchu v případě, že bojujete doma s vlhkostí.

ložnice

Foto: Pixabay

Ochranný potah

Je dobré používat matraci s potahem, který chrání před skvrnami, prachem i opotřebením. K tomu je snadno odnímatelný a pratelný. Jednoduše se udržuje v čistotě. Je možné ho prát v pračce alespoň na 50 °C. Povlak je třeba prát i z důvodu, že tímto zabráníte množení roztočů a jiných nežádoucích organismů, které se nachází v posteli.

Zdroj: bydlenihned.cz, bydleni.cz

Náhledové foto: Pixabay