Pampelišky na 100 způsobů, lze jimi ochutit i kávu

pampeliška

Jantarově žluté pampelišky rostou u nás v přírodě, kam jen dohlédnete. Smetánky lékařské si můžete proto nasbírat, kolik jen sami unesete. Sesbírejte je dřív, než vám stihnou odkvést, dá se z nich totiž vyrobit báječný sirup, med, a dokonce i letní latté.

Jak využít pampelišky

Ani na chvíli nemusíte pochybovat o tom, že pampelišky budou mít užitek. Báječně se hodí třeba těm, kteří často pociťují nevolnost při zažívání. Pročistí tělo snadno od škodlivých látek. Ledviny, játra i žaludek se poté snadno zbaví odpadních látek díky pampeliškám zcela bez námahy. Pampelišky pročistí organismus, a navíc vás i odvodní lépe než kdejaké léky. Kdo trpí otoky, měl by mít pampeliškový sirup rozhodně doma. Ke zdraví přispějí nejen žluté květy, ale i celý kořen rostliny. Připravit pampelišky si můžete třeba v podobě čaje nebo medu.

pampeliška

Foto: Pixabay

Květy, cukr a citron

Pampeliškový sirup je prvním produktem, který se vyplatit vyrobit. Na zhruba půl kilogramu květů je potřeba asi tak dva litry vody. Aby měl sirup výraznější chuť, nezapomeňte přidat i tři citróny, a nakonec i dva kilogramy cukru.

Ještě předtím, než se dáte do příprav, se ujistěte, že jste květy zbavili i případného hmyzu, který mohl při sběru na povrchu květů zůstat. Očištěné květy dejte do hrnce a rozložte na ně na kolečka nakrájené plátky citrónů. Vše zalijte vodou a nechte 20 minut povařit. Po 24 hodinách je potřeba vylouhovanou směs důkladně scedit. Spojte ji s 2 kilogramy cukru. Ten nechte vždy důkladně rozpustit.

Konzistence sirupu bude pravděpodobně dostatečně hustá, proto během dalších dvou hodin sledujte, zdali není sirup hustý až příliš. Měl by se dát plnit do předem připravených vyvařených skleniček pozvolna. Jedině tak vám může dlouho vydržet.

Mladé větvičky smrčků

Ano, i jimi můžete dochutit onen slavný pampeliškový sirup. Poměr květů pampelišek bude na váhu stejný jako mladé výhonky smrčků. Od každého bude stačit čtvrt kilogramu. Přidat můžete pro nevšední chuť i hrst sedmikrásek, a nakonec i dva kilogramy cukru. Dochutit tímto netradičním sirupem můžete třeba právě latté a udělat z něj latté pampeliškové.

Postup je jednoduchý. Vezměte několik kostek cukru, nejlépe bude chutnat třtinový. Dále nalijte do šálku 100 ml mléka, šálek instantní rozpuštěné kávy, a nakonec i lžíci pampeliškového sirupu. Vše důkladně v mixéru rozmixujte a můžete podávat.

Zdroje informací: https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/pampeliskove-latte-a-sirup-recept/

https://www.casopis-rozmaryna.cz/pampeliskovy-sirup/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.