Osvětlení do dětského pokoje: Kvalita na prvním místě

Dětský pokojíček se netočí jen kolem postýlky, peřinek s motivem bagrů nebo princezen a plyšových medvědů. Nezapomínejte ani na kvalitní osvětlení.

Kvalita vítězí

Nenechte se unést tím, že pořizujete osvětlení do dětského pokoje. I tam je totiž zapotřebí kvalitních světel – stropních i lamp. Celá místnost by měla být dobře osvětlená, aby nevznikala stinná místa, kde je přítmí, zároveň nesmí být příliš ostré a oslňující. Předem si rozmyslete i jejich umístění a vhodně je kombinujte. Není podmínkou, aby bylo hlavní světlo ve středu místnosti. Je to tak sice zvykem a u pravidelných prostor je to pochopitelné, ale u členitých nebo velkých pokojů vyžaduje situace použití více zdrojů. Není důležitý dětský motiv, ale především kvalita materiálu a svítivost. Animované postavičky si děti užijí na jiných doplňcích, světla můžete s čistým svědomím vynechat. Na druhou stranu i v této kategorii jsou velmi povedené kousky.

Stropní světlo

Stropní světlo je základ každé místnosti. V ideálním případě jsou žárovky zakryté sklem nebo uzavřené ve tvarované formě. Čím dál oblíbenější jsou ty, které nepropouští světlo jen směrem dolů, ale i po stranách. „Záření“ se tak rozprostře všude kolem a eliminují se místa, kam nedosáhne. Jen montáž bývá o něco složitější a vyžaduje spolupráci minimálně dvou osob.

Lampy

Stojací lampy do dětského pokoje nepatří, mnohem lepší variantou jsou ty, které se dají připevnit na zeď nad psací stůl nebo k posteli, čímž se snižuje riziko převrhnutí a úrazu. Právě tady je ideální prostor pro experimenty s motivy a barvami. Oblíbené postavičky se na lampičkách skvěle vyjímají, stejně dobře fungují i kontrastní barvy nebo lehce industriální styl. Co zkusit kobaltově modrou, sytě zelenou, žlutou nebo výraznou červenou?

Foto: Pixabay

Noční pomocníci

Nechat svítit v noci, když dítě spí, má své zastánce i odpůrce. Dřevěné lampičky s nápadnou perforací v přední části, přes kterou prostupuje jemné světlo, jsou ideálním řešením pro nespavce, kteří už jsou v pokojíčku sami, ale ve tmě se cítí nesví. Velkým plusem je i funkce ovládání na dálku. Jakmile dítě usne nebo naopak znovu procitne, může rodič regulovat světlo pomocí telefonu nebo tabletu a skrz aplikaci.

Tudy cesta nevede

Světelné pásky stojí v pozadí, ale v dětském pokoji mají nezastupitelné místo. Pokud si dítě potřebuje v noci odskočit nebo se vydá za rodiči, ve tmě se špatně orientuje. Linka podél zdi ho navede ke dveřím a během odvážné cesty nehrozí pád ani zranění.

Zdroj: lavly.cz, trendysvitidla.cz, vlastní zkušenosti autora

Foto: Pixabay