Vana

Ohřívání vody. Nejlepší cesty, jak šetřit.

Pokud přemýšlíte, jak ve vašem bydlení ohřívat vodu, abyste zároveň i šetřili, tento text je pro vás. Dnes se totiž podíváme na novinky, díky kterým můžete oproti klasickým cestám ohřevu vody ušetřit. Pojďme se tedy na to společně podívat!

Menší byt? Průtokový ohřev!

Bydlíte-li v menších prostorech a bytech, určitě zvažte průtokový ohřev. Jde o jednu z nejefektivnějších cest, jak se dostat k teplé vodě. V bytech je totiž zpravidla menší spotřeba užitkové vody. Průtokový ohřívač tak otepluje vodu jen v okamžiku, kdy ji spotřebováváte. Díky tomu šetříte. Činností totiž nevznikne žádná teplá voda do zásoby nebo navíc. Navíc ej tu ještě jedna výhoda. Tyto ohřívače nezaberou tolik místa, takže se v koupelně nemusíte omezovat. Pořizovací cena se pak obvykle pohybuje okolo dvou do dvanácti tisíc korun.

Plynová karma

Dalším prezentovaným spotřebičem bude plynový průtokový ohřívač, pro který se vžilo označení karma. Tento prostředek ohřevu vody využijete jen v případě, že v rámci vašeho bydlení máte vyvložkovaný komín, který tento typ ohřívače potřebuje. I jeho výhodou je relativně nízká spotřeba a tedy úspornost. Pozor však na takzvaná turbo provedení těchto plynových průtokových ohřívačů. Ty sice nepotřebují vzduch z místnosti, kde jsou umístěny, avšak na jeho spotřebě zaplatíte výrazně více.

Kdy pořídit zásobník?

Odpověď je jasná – když máte velkou domácnost s mnoha odběrnými místy. Tehdy jde o ukázkový případ, kdy zásobníkový ohřívač použít. Voda je v tomto zařízení ohřívaná kotlem nebo vlastním zdrojem. Oproti průtokovým ohřívačům si zde lze vybrat z širšího rozmezí teplot. Nejčastěji od 30 až do 90 °C.  Náklady se vám ještě více sníží, pokud instalujete solární konektory. A to v průměru až o 60 % (!).  Je k tomu však potřeba větší zásobník, aby akumuloval teplo ze slunečního svitu.

Jak bydlet co nejlépe? Vychytávek v domácnosti je spousta. O některé se s vámi podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *