Období orosených oken: Vyzrajte na tento problém nejen správným větráním

okno

Potýkáte se s orosenými okny? Díky topné sezóně jsou tak orosená okna pro řadu problémem, se kterým si neví rady. Proč se vůbec okna rosí? Jak si s tím jednoduše poradit? Věřte, že podstata spočívá opravdu v jednoduchosti. Prozradíme vám, co s tím udělat.

S ochlazením přichází topná sezona, a proto se díky tomu někdy začíná na okenních sklech kondenzovat vlhkost. Pohled na orosená okna není nic oslňujícího. Jenže nejde jen o vadu na vzhledu, ale také o mnohem závažnější problém. Jde o to, že všude tam, kde se dlouhodobě koncentruje vlhkost, hrozí riziko vzniku plísně. Co tedy dělat?

Problém není záležitostí jen starých domů

Nezáleží na tom, zda bydlíte ve starém domě, bytě či v novostavbě. Jde o to, že okna se orosí kvůli jednoduchému fyzikálnímu jevu, tj. vodní pára obsažená ve vzduchu na chladném povrchu okna zkondenzuje na kapky vody. To se děje z venkovní strany oken, což není až takový problém, neboť sklo se brzy samo osuší.

Problém nastává v momentě, kdy jsou okna mokrá zevnitř. V tomto případě se jedná o problém, který může i poničit rámy u dřevěných oken, může dojít k poškození zdi a podlahy pod oknem, kování na oknech může díky tomu snadno rezivět a nadměrná přítomnost vlhkosti zpravidla vede ke vzniku nebezpečné plísně. Nejčastější příčinou je špatné větrání.

žaluzie

Foto: Pixabay

Podstata tkví ve správném větrání

V zimě je třeba pravidelně větrat, tj. okna několikrát za den na pár minut otevřít dokořán a pak opět pevně zavřít. Větrat stačí krátce, ale intenzivně. V zimním období je dobré raději zapomenout na existenci ventilace, abyste si s vlhkostí nevyvětrali i teplo.

Pozor nejen na žaluzie

Někdy rosení oken může být způsobeno prostším důvodem, který můžete snadno odstranit. Jedná se především o stažené či zatažené žaluzie zabraňující správné cirkulaci vzduchu na oknech. Pokud máte podlahové topení, tak zde se může jednat o umístění překážek, které brání správnému sálání tepla z podlahy. Někdy problém může způsobit sušení prádla v dané místnosti.

Zdroj: prozeny.cz, receptyprimanapadu.cz

Náhledové foto: Pixabay