Máte automaticky právo na to chovat zvíře v pronajatém bytě?

pes

Jeden z důvodů, proč majitel bytu často naléhá na podrobnosti ohledně vašeho bydlení, je zjistit, zda máte jako podnájemník v domácnosti nějaké zvíře. Obavy mohou být různé, mezi ty nejčastější patří strach o vlastní majetek. Jak je to ale se zvířetem v pronájmu podle zákona?

Chystáte se bydlet v pronajatém bytě spolu se svým domácím mazlíčkem? 

Nový občanský zákoník (paragraf 2258) mluví o možnosti bydlení zvířete v podnájmu i ve chvíli, kdy pronajímatel souhlasit nechce. Je to snadné. Nárok na chov zvířete máte i v době, kdy majitel s podmínkami chovu zvířete z nějakého důvodu nesouhlasí.

Nájemce ovšem nesmí v žádném případě porušovat domovní řád, nesmí obtěžovat své sousedy hlukem svým i svého zvířete. Pokud váš pes ustavičně vije, nebo v nepřetržitém kuse štěká, je zapotřebí svého psa dostatečně usměrnit. Stejně tak agresivní pes nesmí obtěžovat obyvatele domu. Způsobí-li zvíře majitele nějaké komplikace, nebo dojde k znečištění společných prostor, musí jej majitel zvířete plně uhradit. Jsou-li následky vážnější, náklady na úhradu mohou být vysoké. Není-li majitel zvířete navíc ani pojištěný, mohou jít úhrady do vysokých částek.

pes

Foto: Pixabay

Aby k problémům nedocházelo

Ať už se jedná o psa nebo kočku, důležitým bodem je včas se pojistit. Pojištění za škodu způsobenou ze strany vašeho zvířete může zabránit právním tahanicím s majitelem bytu.

A pozor: pokud se v nájemní smlouvě objeví zvláštní pravidla pro chov zvířete ze strany majitele, je tato část smlouvy neplatná. Majitel bytu, pokud byt pronajímá, nemůže chov zvířete zcela bezdůvodně zakázat.

Nájemce má tedy právo chovat zvíře za předpokladu, že bude dodržovat pravidla daná zákonem. Nečiní-li chov zvířete žádné komplikace ostatním, není důvod chov zvířete v domě či bytě zakazovat.

Pro lepší a pohodovější vztah mezi nájemníkem a pronajímatelem je ale dobré vždy dopředu své mazlíčky nahlásit. Ujistěte se vždy včas o tom, zda majitel bytu nebude zvíře vadit. Společná cesta a pochopení je určitě tou lepší volbou.

Zdroje informací: https://www.homeincube.cz/muzete-v-pronajatem-byte-chovat-zvire/

https://www.bezrealitky.cz/blog/zvire-v-pronajmu-a-platby-za-nej-na-co-mate-narok

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.