O hroby předků bychom měli pečovat. Jak to dělat v zimě?

náhrobek

Se vzpomínkou na své nejbližší se každý rád pochlubí i krásně upravenou náhrobní deskou. Aby byl ale hrob stále stejně upravený, je zapotřebí o něj stále pečovat. V období zimy je tento úkol mnohdy nelehký. Udržet květiny stále ve skvělém stavu nebývá lehký úkol ani pro otřelého květináře. Vkusný hrob ale nemusíte nutně zdobit jen čerstvými řezanými květinami. Bohatě postačí vhodná výsadba a na nevkusné umělé kytky můžete zcela zapomenout.

Příprava hrobu

Zprvu odhrňte vánoční výzdobu, náhrobní kámen vyčistěte a nezapomeňte ani na prach z lucerniček. Vánoční věnec nemusí nutně skončit v koši, dejte mu druhou šanci, ozdobte ho například červenými šípky, či drobnými andělíčky. Rázem můžete proměnit hrob z vánočního na zimní, ale stejně vkusný.

hřbitov

Foto: Pixabay

Zapomínat by se nemělo ani na trvalky, mezi které patří například stálezelený břečťan. Pěkně vypadají i brsleny, i když tyto rostliny patří spíše mezi ty pnoucí. Pokud by vám rozměr těchto nižších porostů nestačil, pustit se můžete i do pěstování zelených keřů. Zimostrázy budou na místě náhrobního kamene vypadat ještě vkusněji.

Pokud nemáte čas starat se o hrob svých zesnulých pravidelně, zajistěte rostliny před plevelem. Na místo, kde plevel vystrkuje rohy, použijte kamínky, mulčovací kůru nebo drť. Mulč navíc udrží dostatečnou vlhkost a bude tvořit ochrannou bariéru přes silnými mrazy.

Až se ohlásí jaro

Až mrazíky trochu poleví, nebojte se vysadit například barvínek s drobnými květy. Jsou to vytrvalé byliny, které rostou do velikosti polokeře. Hodit se mohou i zde. Jejich modrofialové květy se tak mohou snadno stát symbolem jara. Okrasně bude vypadat i pachysandra. Jedná se o stálezelenou rostlinu, která vám pokvete celoročně.

Ještě chvíli ale pobuďte, nespěchejte, vzpomeňte na své nejbližší a zapalte jim svíčku. O to jde přece především. Teprve potom nakonec ještě zalijte květiny.

Zdroje informací: https://www.nkz.cz/praxe/nadherny-vkusny-hrob-v-zime-staci-vybrat-vhodne-rostliny-mate-na-dlouhou-dobu-vystarano

https://www.ireceptar.cz/zahrada/hrob-v-zime/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.