Nová zelená úsporám

Nová zelená úsporám: Víte, na co všechno se vztahuje?

Znáte novou zelenou úsporám? Mnozí lidé o ní nemají valné povědomí. Nejčastěji se jim vybaví pouze název dotačního programu Zelená úsporám. Ten se ovšem vztahuje na projekt, který tedy byl v minulosti, a to v letech 2009 a 2012. Někdo o Nové zelené úsporám ví, ale myslí si, že probíhala v letech 2013 a 2014. Skutečně tomu tak bylo, nicméně aktuálně je stejnojmenný dotační program vyhlášen také a trvat bude až do roku 2021. Na co všechno se vztahuje a kolik můžete dostat finančních prostředků? Čtěte dál, v následujících řádcích se to stoprocentně dozvíte.

Jaký dům musíte postavit, abyste mohli žádat o dotaci?

Odpověď na tuto otázku je vcelku jednoduchá. Na Novou zelenou úsporám dosáhnete jenom tehdy, půjde-li o pasivní objekt. Jinými slovy, budete muset stavět dle nejmodernějších architektonických standardů a nezapomenout na vynikající zateplení i automatické větrání v objektu. Získat peníze lze i na nízkoenergetické domy, nicméně tady je nutné myslet na rekuperační systém a také aktivní větrání v automatické podobě. Na standardní stavby s vyšší spotřebou energií se dotace nevztahují.

Stavba objektu není podmínkou!

Nestavíte kompletně nový dům, ale potřebovali byste náročnější rekonstrukci? To samozřejmě není problém. Nejčastěji lidé v rámci zmiňovaného dotačního programu čerpají peníze na:

– výměnu oken a dveří,

– výměnu kamen na tuhá paliva za efektivnější tepelný zdroj,

– kompletní venkovní i vnitřní izolaci nemovitosti,

– systémy schopné využívat zbytkového tepla z odpadních vod,

– solární systémy,

– nový větrací systém,

– pořízení rekuperační jednotky.

Kolik peněz lze získat?

Celková suma, na niž lze dosáhnout, je individuální. Odvíjí se především od toho, co budete aktuálně řešit. Čím vyšší budou vaše výdaje, tím více peněz lze získat. Jestliže řešíte rodinný dům, můžete získat až 5 milionů korun. V maximu vám mohou uznat 50 % veškerých nákladů. V případě bytových domů je suma stanovena na 10 milionů korun a 20 % uznaných nákladů.

Zajímá vás, jak ušetřit za energie? Potřebujete poradit se zateplením domu, dotacemi nebo třeba s volbou vhodného vytápění? Na webu E.ON Rádce najdete mnoho praktických tipů a triků pro úspory elektřiny a plynu v domácnosti a můžete si zde snadno  domluvit osobní, telefonickou či emailovou konzultaci s energetickým poradcem.

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *