Ničí vám kočka nábytek? Tipy, jak se škrábancům vyhnout

Kočka

Pokud vás nalákal tento článek, je možné, že si vaše kočka zamilovala broušení svých drápků na pohovce, posteli, křesle nebo jakémkoliv jiném kusu nábytku ve vaší domácnosti. Tak jako je pro nás přirozené stříhat si nehty, je pro kočky přirozené škrábání, a tedy broušení drápků. Jak ale předejít tomu, aby k tomu používala váš nábytek? A je vůbec možné to mít pod kontrolou? Ano, je.

Škrabadlo se vyplatí

Je potřeba si uvědomit, že kočku škrábání neodnaučíme, ale můžeme ji přesměrovat k této činnosti tam, kam chceme my. Proto je dobrou volbou pořízení škrabadla. Nákupem to ale nekončí.  To, zda si vaše kočka tuto alternativu nábytku zamiluje, záleží na několika dalších faktorech, které můžete ovlivnit.

Jak zvýšit šance, aby ji škrabadlo zaujalo více než váš nábytek?

Kočku potěšíte, když vyberete vyšší (80 cm), bytelné a stabilní škrabadlo. Pokud navíc bude ze sisalu (textilní vlákno z listů agáve sisalové), máte vyhráno. Materiálů používaných u škrabadel je ovšem více. Patří k nim koberec, dřevo, karton nebo látky s hrubou strukturou. Stačí si vybrat. Dalším důležitým faktorem je umístění. Umístěte škrabadlo blízko dosavadních nežádoucích škrabacích míst. Pokud pořídíte dvě a více, uděláte jenom dobře.

Kočka škrabadlo

Foto: Pixabay

Oboustranná lepicí páska

Pásku přilepte na místo, kde si váš mazlíček rád brousí drápky. V okamžiku, kdy se pokusí je obrousit, jeho tlapky se budou nepříjemně lepit na pásku. To ho odradí a najde si jiné, lepší místo. Ač jsou tyto pásky pro kočku nepříjemné, jsou nezávadné a zcela bezpečné. Nutností však je zakoupit speciální pásku k těmto účelům, proto ji v papírnictví nehledejte.

Octový sprej si vytvoříte hravě

Vytvořte si přírodní repelent proti škrábání doma! Jeden díl bílého octu a dva díly vody. Tak jednoduché to je.  Zápach octu nebude příliš dráždivý a naředěný ocet bude navíc šetrný k vašemu nábytku. Pokud nejste domácí kutilové a raději si přípravek zakoupíte, sprej proti škrábání lze samozřejmě sehnat i ve zverimexech, lékárnách či u vašeho veterináře.

Zdroje info: Barbora Tomečková, domacimazlicek.cz, vaschovatel.cz

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.