Jak zařídit, aby se vám na zahradě neusadili hadi? Nic složitého

had

Hadi jsou pro naši přírodu velmi důležití a jsou právem chráněni. Ve skutečnosti by mohli mnoho dobrého vykonat i na vaší zahradě. Hadi totiž loví hlodavce a další škůdce, což by bylo vaší zahradě ku prospěchu. Na druhou stranu se ale při pohledu na hady necítí celá řada dobře a jeden druh je navíc jedovatý. Není proto úplně obvyklé, že bychom hady na zahradě vítali. Lepší bude, když zůstanou ve svém království divoké přírody. Zajistit to nemusí být těžké, většinou stačí na zahradě vysadit některé z rostlin, které hady odpuzují.

Co hadům nevoní

Schopnost hadů využívat infračervené vidění je dostatečně známá. Mnohem méně lidí ale ví, že hadi mají výborný čich. Právě to můžeme využít k našemu prospěchu, aniž bychom hadům jakkoliv ubližovali. Existuje totiž celá řada rostlin, které hadům nevoní a působí tak jako přirozená bariéra bránicí jejich usazení na naší zahradě.

Mnohé z rostlin, které hady odpuzují, je navíc užitečná i jinak. Buď nám dává plody či nám umožní jiné využití svých částí, anebo kromě hadů odpudí i další škůdce. Jsou tak pro nás velmi užitečnými pomocníky.

had

Foto: Pixabay

Odpuzovače hadů 

Typickým příkladem rostliny jejíž vůně působí jako přirozený odpuzovač hadů, je cibule. Kromě ní funguje také česnek a účinný je též měsíček lékařský. Po obvodu zahrady se potom vyplatí vysadit citrónovou trávu, která je vysoká a natolik aromatická, že hady spolehlivě odežene. Hadi také vyloženě nemusí pelyněk, nebo bazalku.

Je tedy zřejmé, že možností, jak si zahradu osadit hadím repelentem je víc než dost. Pokud již ale nějaký had na vaši zahradu zavítá, rozhodně mu neubližujte a raději se spojte s ochránci přírody, kteří jej vrátí tam, kam patří.

Zdroje informací: https://prima-receptar.cz/hadi-na-zahrade-techto-12-rostlin-je-spolehlive-odpudi/

https://prima-receptar.cz/jak-se-setrne-zbavit-hadu-na-zahrade/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.