Nezapomeňte se doma smát, léčí to kardiovaskulární systém

smích

Nemoci kardiovaskulárního systému patří k tzv. civilizačním chorobám a lékaři se s nimi setkávají velmi často. V té to souvislosti je lidem doporučováno, aby se zdravě stravovali, nebo aby se více hýbali. Mezi preventivní kroky, které snižují riziko mrtvice či infarktu, patří však také obyčejný smích.

Smích léčí

Nejnovější studie brazilských vědců ukazuje, že častý smích zmírňuje tzv. ischemickou chorobu srdeční. Ta vzniká tak, že na stěnách tepen se usazuje plak a zhoršuje tak zásobování srdce krví, kyslíkem a živinami. Studie prokázala, že lidé, kteří se více smějí, mají širší tepny a lepší zásobování srdce krví.

smích

Foto: Pixabay

Studie probíhala po dobu dvanácti týdnů. Po tuto dobu měla jedna ze skupin nařízeno sledovat hodinu denně komediální seriály a sitcomy. Druhá skupina ve stejné rozsahu sledovala naopak pořady s vážnou tématikou jako je politika, nebo dokumenty o kácení pralesů. Průměrný věk zúčastněných lidí byl 54 let a všichni trpěli ischemickou chorobu srdeční. Lidem byly měřeny průtoky krve tepnami jak před započetím studie, tak po jejím skončení.

Terapie smíchem

Výsledek byl v tomto případě jednoznačný. Z výše uvedeného jasně plyne, že každý člověk by se měl smát co nejčastěji a využívat léčivou sílu zdánlivě obyčejného smíchu. Nelze si samozřejmě představovat, že smích za nás vyřeší všechny problémy. Zdravá životospráva je samozřejmě nedílnou a nenahraditelnou součástí snahy o minimalizaci rizik spojených s kardiovaskulárními onemocněními.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/xman/styl/smich-terapie-kardiovaskularni-choroby-infarkt-mrtvice.A230828_150557_xman-styl_fro

https://www.theguardian.com/society/2023/aug/27/the-best-medicine-study-finds-laughter-is-good-for-heart-health

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5037252/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.