Pracovní deska do kuchyně: Který materiál vybrat a jaké skýtá výhody

kuchyně

Volbu pracovní desky není radno podcenit, neboť je základním stavebním kamenem každé kuchyně. A to nezáleží, zda se jedná o novou nebo modernizovanou kuchyň. Přinášíme přehled nejpoužívanějších materiálů. Taktéž se dozvíte, jaké jsou výhody a nevýhody daného materiálu pro vaše lepší rozhodování při výběru.

Masivní dřevo zútulní a zahřeje

Dřevěná kuchyňská deska z masivu zútulní interiér a navodí hřejivou atmosféru. Výhodou je moderní a nadčasový vzhled, dlouhá životnost, odolnost. Dřevo však vyžaduje více péče. Pracovní desku ze dřeva je třeba pravidelně ošetřovat speciálními přípravky, díky čemuž se prodlouží její životnost. Ať tak či onak, tak se během používání nevyhnete s největší pravděpodobností poškrábání či nevzhledným mapám z rozlitých kapalin.

Výhodou je, že desku z masivu lze renovovat broušením, které se postará o nevzhledné škrábance. Jen je třeba mít na paměti, že beztak časem dřevo změní svůj vzhled. Mnozí majitelé to ovšem berou jako výhodu, neboť léty pracovní deska získává krásnou patinu a jedinečnou strukturu.

Kámen coby volba přírodního materiálu

Kuchyňské pracovní desky ze žulového monolitu jsou luxusní záležitostí. Kámen vyniká dlouhou životností, je takřka bezúdržbový, stejně je tak odolný vůči vysokým teplotám i běžným chemickým prostředkům. Avšak i kámen má své nevýhody, především je to pořizovací cena, dále hmotnost, která klade zvýšené nároky na samotnou přepravu a následnou instalaci desky. A v neposlední řadě mají desky z kamene jistá omezení v tvarování, především pokud jde o různé výřezy. Každopádně instalaci této desky by měli provádět vždy profesionálové.

Beton aneb kompromis mezi kamenem a cenou

Ideální kompromis mezi luxusním betonem a cenou při výběru desky je volba z lisovaného betonu. Tyto desky si uchovávají vysokou mechanickou odolnost. Betonová deska sice nemá tak originální strukturu jako kámen, je také poměrně těžká, ale je levnější.

deska

Foto: Pixabay

Keramika pyšnící se odolností

Keramické desky jsou velmi odolné. Jedná se o mimořádně rezistentní materiál, díky čemuž povrch desky není třeba chemicky ošetřovat, tudíž skýtá možnost přímého kontaktu s potravinami. Deska z keramiky je takřka bezúdržbová. Má nejvyšší tepelnou odolnost a můžete na ni položit i rozpálený hrnec. Jen pozor na to, že na této desce není vhodné krájet, jelikož byste si zničili nůž. Pokud byste si pořídili keramický nůž, tak zničíte nůž i desku.

Zdroj: living.cz, homebydleni.cz

Náhledové foto: Pixabay