Neudržované komíny mohou být v létě nebezpečné

konvice

Problémy s komíny si spojujeme většinou se zimním obdobím, kdy se topí a v případě neudržovaného komínu může dojít ke vzniku požáru. Plynové kotle ale lidé používají po celý rok k ohřevu vody a to, že je léto, rizika nikterak neumenšuje, právě naopak. V létě je největším nebezpečím otrava obyvatel domu oxidem uhelnatým. A bohužel, každý rok se tak skutečně děje.

Léto a komíny

Nejčastějším, a současně velmi nebezpečným problémem, bývá během horkých letních dní špatný odtah zplodin z domácích plynových kotlů. V takovou chvíli dochází ke zvyšování koncentrace oxidu uhelnatého. Jeho hodnoty tak převyšují bezpečné limity a představují bezprostředním ohrožení života obyvatel domu. Záchranáři každoročně k takovým případům mnohokrát vyjíždějí, a často již bohužel lidem není pomoci.

Neprůchodné komíny i kotle se zdají být mnohdy na první pohled velmi nenápadné, přesto ale vydávají určitá varování. Plamen ohně by měl být vždy jasně ohraničený a je specifický i svojí modrofialovou barvou. Té dosahuje ve chvíli, kdy má hoření dostatek vzduchu a vše probíhá tak, jak má. Nažloutlý plamínek naopak signalizuje, že ne všechno je v pořádku.

komin

Foto: Pixabay

Příčiny problémů

Zanešené výměníky i trysky kotlů jsou častým důvodem pro nesprávnou funkci kotle a kontrola komína zajistí zase jeho správnou funkci. Přitom vyčištění kotle i komínu přijde řádově jen na několik stovek. Údržbu je potřeba provádět pravidelně, a to alespoň jednou ročně. A proč se o tom zmiňujeme v souvislosti s létem? Vysoké letní teploty totiž ohřívají komín a odtah je i v ideálním případě horší, natož pak ve chvíli, kdy je komín zanešený.

Při nedostatečném odtahu proto z komína nemohou spaliny odcházet. Místo toho, aby se zplodiny dostaly ven z komína, mohou vás tak ohrozit i na životě. Společenství českých kominíků tak doporučuje raději preventivní kontrolu kotle i komína, a to alespoň jednou za rok.

Zdroje informací: https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/1331297-v-lete-kominy-netahnou-a-lide-se-travi

https://zpravy.aktualne.cz/v-lete-hrozi-nebezpeci-otravy-plynem-nejen-z-plynovych-spotr/r~c8758b54778b11e793d0002590604f2e/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.