Koupelna

Nepodceňujte větrání v koupelně!

Sražená pára se může zdá jako banální problém. Ve skutečnosti to však může být náznak toho, že se někde v koupelně vyskytují nebezpečné mikroorganismy. A to je důvod, proč se nevyplácí podceňovat větrání v koupelně. Nedostatečné větrání má pak za následek rozvoj plísní, poškození omítky. Plísně pak v konečném důsledku způsobují a alergie a další nemoci.

Ventilace místo okna

V ideálním případě je koupelna opatřena velkým oknem, které se bude otvírat. Avšak ne ve všech domech lze mít v koupelně okno. Pokud to nelze, nastupuje řešení za pomoci ventilace. Spousta stavebníků vyřeší větrání koupelen zejména ve starších zástavbách levným axiálním radiátorem. Tento přístroj je sice levný a jeho montáž jednoduchá, ale větrání díky nízkému výkonu není příliš účinné. Tyto spotřebiče jsou navíc dost hlučné spousta uživatelů má špatné zkušenosti s životností těchto levných výrobků.

Podle čeho tedy kvalitní ventilátor vybrat?

Kromě ceny je třeba při výběru ventilátoru myslet i na jeho výkon, příkon, stavení průměr nebo třeba na dobu záruky, kterou výrobce poskytuje. Ve většině objektů i rodinných domů bývají větrací systémy navrženy a dodány komplexně. Taková společná ventilace však trpí  nectnostmi ve společném užívání. Udává se, že až 30 % těchto systému je nefunkčních, a to zejména kvůli tomu, že je nájemníci vyřadili mimo provoz z různých důvodů, třeba kvůli hlučnosti.

 Namontování ventilátoru svépomoci

Pokud se rozhodnete, že si ventilátor nainstalujete svépomoci, měli byste mít na paměti některé zásady. Ventilátor vzduch odsává, nikoli vhání zpátky do koupelny či dokonce do celého bytu. Vzduch, který se odsává je teplých a vlhký. V chladnějším období se setkává už ve vedení s chladem, vlhkost se pak kondenzuje a může stékat zpět a poškodit třeba motor nebo přívod elektřiny. Vedení tedy musí být správně navržené, aby bylo bezpečné.  A v případě, že máte moderní okna s dokonalým těsněním je třeba v bytě i koupelně přívod čerstvého vzduchu.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

K pohodovému bydlení nepotřebujete luxus. Stačí být jen spokojený. Třeba s málem. Zajímavosti z této oblasti vám ráda představím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *