Radiátor

Kam umístit radiátor v interiéru?

Jeden z faktorů, který výrazně ovlivňuje spotřebu energie a obecně tepelnou pohodu v domě je správné umístění topných těles. Dnešní lepší izolace domů vedou k tomu, že se na topné soustavy kladou menší nároky. Užívají se tak menší radiátory nebo není potřeba až tak výkonných systémů.

Obvodové stěny

 I když je kvalita izolace stále lepší, jsou obvodové stěny v rodinných domech i bytových zástavbách stále rizikovým místem. Obvodové stěny jsou zdrojem chladného sálání. Nejvhodnějším místem, kam topná tělesa umístit je prostor pod okny. Okenní parapet však nemá být umístěn těsně nad topným tělesem a zároveň by ani neměl moc přesahovat do místnosti. Pokud by tomu tak nebylo, vzduch by nemohl dobře stoupat nahoru a omývat okno. Délka topného tělesa by pokud možno měla být stejná jako délka okna. V případě, že vlastní velkoplošné terasové dveře, mělo by být konvektorové topení nainstalováno v podlaze. Proudění vzduchu bude optimální a nebude ani bránit výhledu ven.

Nábytek a záclony

Záclony mají být umístěny od okna v určité vzdálenosti. Dřívější stahovací rolety bránily cirkulaci vzduchu právě podél zasklených ploch. Takže se snadno na sklech kondenzovala vodní pára. Těžké rolety i závěsy je nejlepší umisťovat alespoň 30 centimetrů od okenní tabule. Nábytek by se měl zase umisťovat před stěnu s mírným odstupem. Doporučuje se to proto, aby mezi nábytek stěnou mohl proudit mírný vzduch. Pokud se topné těleso umístí nesprávně na neochlazovanou stěnu, může dojít k tomu, že termostat bude nastaven na vyšší teplotu, než kdyby byl pod oknem. Tím pádem se zvýší samozřejmě i spotřeba energie.

Nízko energetické domy

I v případě domů nízkoenergetických je otázka umístění topných těles důležitá. Opět tu hraje roli optimalizace tepelného komfortu i energetická náročnost. Nejnižší nároky poskytuje vždy umístění topného tělesa u obvodové stěny pod okno. Tou méně příznivou variantou je umístění topného tělesa u boční příčky. Chladné sálání ze stěn sice nemá u nízkoenergetických domů takovou váhu, ale i tak je správné umístění otopného tělesa důležité a nemělo by se podceňovat.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

K pohodovému bydlení nepotřebujete luxus. Stačí být jen spokojený. Třeba s málem. Zajímavosti z této oblasti vám ráda představím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *