Vrtáky

Nepodceňte nákup vrtáků: Materiál v hlavní roli

Bez vrtání se v domácnosti v žádném případě neobejdeme. Nemusíte být žádný velký kutil, abyste měl doma vrtačku a sadu vrtáků. Pokud se nechcete při této činnosti sedřít, stoprocentně se vyplatí koupit jak kvalitní vrtačku, tak především vrtáky. U vrtačky se obejdete bez problémů se značkovým modelem pro hobby použití vybaveným příklepem. Výběr správného vrtáku je poněkud větší alchymie. Přesto můžete poměrně pohodlně zvolit ten správný. Stačí jen vědět, do jakého materiálu budete vrtat. V následujících řádcích se na tři základní druhy vrtáků zaměříme podrobněji.

Vrtáky se středovým hrotem na dřevo

Ať už hodláte vrtat do jakéhokoli dřeva, vsaďte na kvalitní vrtáky, jež jsou k tomuto účelu určeny. Vyznačují se především přítomností středového hrotu. Mimo jiné mají také předřezávací břity. Průměr těchto vrtáků se pohybuje od 3 do 22 mm a délka od 60 do 200 mm. Jestliže hodláte vrtat spíše do trámů, musíte vsadit na vrtáky hadovitého typu s průměrem kolem 32 mm a délce od 230 do 600 mm. Budete-li vyrábět nábytek, neobejdete se bez křížových vrtáků. Pro vyvrtání otvorů s typickým hladkým povrchem uvnitř potřebujete pilové děrovače.

Specifické vrtáky do betonu a zdi

Při vrtání do takto tvrdého materiálu je třeba rozlišit přítomnost nebo absenci příklepu. Jestliže příklep používáte, pak jsou ideální vrtáky mající tvarovanou stopku. Ta zabrání uvolnění ze sklíčidla. Naopak bez příklepu lze použít klasické vidiové vrtáky. Ty se postupně zakousnou do materiálu a pomalu se odštěpují jeho části. U těchto vrtáků se pečlivě podívejte na hroty. Levnější mají dva a dražší až čtyři tvrzená ostří.

Není kov jako kov

Jestliže vrtáte do tenkého kovu typu plechu či sloupku na plot, postačí vám základní typy vrtáků do železa. Univerzální varianty mají úhel hrotu 118°. Jinak existují i specifické vrtáky do extra tvrdých materiálů vyznačující se systémem vnitřního chlazení. Výběr speciálních vrtáků do kovu se vyplatí nechat na specialistech. Na nastroje.cz vám jistě poradí a z pestré nabídky si vyberete.

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *