Hypotéka

Nedosáhnete na 80% hypotéku? Víme, jak si s tím poradit

Pořídit si dnes vlastní nemovitost je poměrně drahá záležitost. A nemáme přitom na mysli jen celkovou částku za úvěr. 100% hypotéky už prakticky neexistují, spíše je třeba počítat s tím, že musíte minimálně 20% hodnoty nemovitosti složit sami z vlastních zdrojů.

Ale co dělat, pokud jste mladá rodina nebo bydlení jednoduše potřebujete opravdu akutně? Vyzkoušet můžete několik následujících postupů.

Zažádejte o 90% hypotéku

Ne všechny banky toto umožňují a pokud přece jen ano, jde obvykle o nabídku pro mladé lidí, limitovanou často např. věkem. Dala by se chápat i jako podpora mladých rodin. Na účet pak stačí složit pouhých 10 % hodnoty nemovitosti, což je už pro mnoho z nás dosažitelné mnohem lépe. Se 100% hypotékou nepočítejte, ty už se opravdu neposkytují.

Doplňte chybějící peníze např. ze stavebního spoření

U některých bank musíte před definitivním podepsáním hypotéky potvrdit čestným prohlášením, že vaše peníze nepocházejí z čerpaného úvěru. Naštěstí nejde o povinnost u všech. Není tedy problém požádat o úvěr např. rodiče nebo blízké rodinné známé. Sami si ho bohužel vzít nemůžete, vaše banka si výši maximálního ročního zadlužení hlídá. Počítejte také s tím, že RPSN u těchto splátek bude výrazně vyšší. Zatímco hypotéky se leckdy pohybují i pod hranicí 2%, tady bude i 5 a více procentní.

Zaručte se jinou nemovitostí

Opět bude potřeba pomoc ze strany rodiny. Banka nemá problém půjčit vám 100% potřebných peněz, pokud má dostatečné záruky. A další nemovitost se jí může stát docela snadno. Ale nebojte se, jakmile splatíte 20% z vašeho úvěru, můžete požádat o vymazání této nemovitosti. Nebudete tak své příbuzné zatěžovat déle, než je nezbytně nutné. Počítejte však s poplatky, které se k tomuto úkonu váží. Najdete je v ceníku jednotlivých bank.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *