Aplikace pesticidů

Nacházejí se i u vás doma. Výzvu k omezení umělých pesticidů podpořilo přes milion lidí

Znáte evropskou občanskou iniciativu Save bees and farmers? Pokud ne, pak vězte, že se jedná o organizaci s českým názvem Zachraňme včely a farmáře. Aktuálně ji podpořilo už více než 1 150 000 obyvatel Evropy. Z toho je 9 000 z České republiky. Tito lidé podpořili českou variantu výzvy organizovanou hnutím DUHA. Divit se tomu nelze, vždyť nová studie zjistila, že se v ložnicích napříč celým venkovem v Evropě nachází pesticidy. Jen ve vzorku z ČR jich bylo celkem 11.

Teprve sedmá iniciativa v historii

Zmiňovaná iniciativa je z hlediska počtu získaných podpisů teprve sedmá v historii. Aktuálně ji podporuje přes 200 organizací. A jaké jsou její hlavní cíle? Konkrétně se jedná o:

  • úplné omezení používání syntetických pesticidů, a to do roku 2035,
  • obnovení biodiverzity v zemědělských oblastech,
  • podporu zemědělců v přechodů k ekologickému hospodaření,
  • podílení se na utváření politiky EU.

Aplikace pesticidůFoto: Pixabay

Pesticidy v našich ložnicích

Přesně tak, studie označená jako Pesticides in our bedrooms, kterou zpracovali jak autoři samotné iniciativy, tak i nezávislá laboratoř, ukázala, že pesticidy ve skutečnosti nezůstávají jenom na polích a v exteriéru. Dostanou se i do interiéru. Vždyť analýza ukázala, že ve 21 zkoumaných ložnicích z různých zemí, jich bylo nalezeno v průměru 8. V Belgii 22 a v Česku 11.

Nízké koncentrace, nicméně je třeba se mít na pozoru

Ano, látky se v interiérech nacházely v minimálních koncentracích a povolených normách, nicméně o společném vlivu pesticidů se toho bohužel zatím moc neví. Koktejly jsou patrné ve více než polovině vzorků půdy, bohužel. Rezidua se nachází přibližně v 90 % povrchových vod a ve 40 % podzemních vod v nadlimitním množství.

Zdroje info: http://zpravodajstvi.ecn.cz/?x=2739562
https://www.savebeesandfarmers.eu/eng Konečné číslo bude ještě vyšší po započtení všech papírových podpisů. Odkazy v poznámkách a kontaktech uvádíme zelenou barvou:
https://www.senat.cz/xqw/xervlet/pssenat/htmlhled?action=doc&value=92824
https://zasadmese.hnutiduha.cz/vcely/eu
https://www.pan-europe.info/press-releases/2021/09/press-release-pesticides-our-bedrooms

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *